Kripto Para Yatırımı: 2021’de Hangi Kripto Para Alınmalı?

Kripto Para Yatırımı: 2021’de Hangi Kripto Para Alınmalı?

ABONE OL
19 Mart 2021 17:12
Kripto Para Yatırımı: 2021’de Hangi Kripto Para Alınmalı?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılını geride bıraktığımızda kripto para birimlerinin kar oranları; hisse senetleri, döviz ve menkul kıymetlerden çok daha büyük kârlar elde ettirdi. Özellikle bitcoinin 2020 yılında getirisi %305’ dolaylarında iken altın yatırımcıları %54, dolar yatırımcıları ise yalnızca %24 oranın kâr elde edebildi. Hal böyle olunca kripto para yatırımı da herkesin gündemine oturdu. 2021 yılında hangi kripto para alınmalı? Hangi kripto para çok büyük kârlar getirecek, dijital piyasalarda üstün gelen altcoinler neler olacak? Kripto para yatırımı konusunda size yardımcı olacak bir içerik hazırladık.


Her An Değerine Değer Katan: Bitcoin

2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para birimi bitcoin, %70 market dominansı ve 700 milyar dolarlık geniş piyasa hacmi ile diğer kripto para birimlerinden ayrı bir noktada yer alıyor. Bu nedenle kripto para yatırımı konusunda herkesin genellikle ilk tercihi bitcoin oluyor.

2020 yılının Mart ayında salgın ortamının güvensiz atmosferi nedeni ile piyasadaki değeri bir hayli düşen bitcoin, ani düşüşü kadar hızlı da bir toparlanma gerçekleştirdi. Hem birim fiyatı hem de piyasa hacmi düşüşe geçtiği günden bu yana yükselmeye devam etti.2020 yılın Mart ayında 4.720 Amerikan doları olarak fiyatlandıktan sonra 2021 yılının Ocak ayı başında 42.000 Amerikan doları seviyelerine kadar ulaşan bitcoin, halihazırdaki ani yükselişi sonrası gelen fiyat düzenlemeleri nedeni ile birim fiyatı 38.000 Amerika doları dolaylarında fiyatlanıyor.

Yükselişteki grafiği ve birim fiyatındaki değişim oranı, dengesizliği ile ünlü bir kripto para birimi için beklenmeyen bir durum olmasa da mart ayındaki hızlı çöküşten endişelenen birçok bitcoin yatırımcı, aynı hızda toparlanışı sayesinde bitcoin için güven duygusundan vazgeçmedi.

Kripto para yatırımı konusunda hala en güvenilir koin olarak bitcoin, 2021 yılında da ciddi yatırım alacak gibi görünüyor. Her ne kadar piyasadaki yükseliş ve düşüş grafiği dengesiz gibi görünse de bitcoin yatırımcıları bu dengesizliğe fazlasıyla alışkın. Bitcoin, 2021 yılı için de kripto para yatırımı alanında güvenilir bir liman olarak görülmeye devam edecek.

Piyasının İkinci Büyüğü: Ethereum

kripto para yatırımı

Piyasa hacmi en büyük ikinci kripto para birimi olan ethereum, birçok uzmanın ortak görüşüne göre bitcoinden sonra en değerli kripto para çeşidi olarak tanımlanıyor. Oldukça büyük bir potansiyele sahip olan ethereum, halihazırda yatırımcılarına, kripto para piyasasında ciddi kazançlar sağladı. 2021 yılındaki kripto para yatırımı için oldukça uygun bir aday olan bu koin, şimdiden piyasalarda büyük yatırımlara sahip.

Geçtiğimiz yılda ethereum üzerinden büyük kazançlar elde eden birçok yatırımcının tercihi bu sene de aynı yönde olacak gibi görünüyor. Diğer kripto para birimlerini satın almak için de kullanılan ethereum, bu özelliği ile de sıkça tercih ediliyor. Bitcoine nazaran piyasa değeri düşük olan bu para birimi, gelecek için fazlaca umut vadediyor.

Adını Sıkça Duyuruyor: Litecoin

kripto para yatırımı

Google’ın eski çalışanlarından biri olan Charlie Lee tarafından geliştirilip piyasaya sürülen litecoin, bir diğer kripto para birimi olan bitcoin ile bir hayli benzerlik taşıyor. Bitcoinin yaklaşık 10 dakikalık işlem süresine karşılık 2,5 dakikalık bir işlem süresi sunan bu kripto para, daha düşük işlem ücreti ve kullanım kolaylığı sunuyor. Bu yönü ile son zamanlarda sıklıkla talep göre litecoin, gelecek için çok büyük potansiyel barındırıyor.

2017 yılının ortalarında birim fiyatı 375 Amerikan doları olan litecoin, Ocak 2021 tarihine gelindiğinde 145 dolar seviyelerine kadar inmişti. Bu keskin iniş, birçok yatırımcı tarafından güvensizlik belirtisi olarak görüldü. Fakat kripto para piyasasındaki sert dalgalanmaların her zaman olduğunu bilen çoğu yatırımcı, litecoinden vazgeçmedi ve talebin artmasını sağladı.

2017 yılındaki yüksek değerinden bir hayli uzakta olan litecoin, son zamanlarda PayPal’in yeni kripto alım,satım listesinde yer aldığından dolayı da ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. İşlem hızı, kullanım kolaylığı ve yüksek potansiyeli ile litecoin 2021 yılında kripto para yatırımı için ideal bir seçenek olarak gözüküyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.