Kripto Para Yatırım Rehberi: Nelere Dikkat Etmeli?

Kripto Para Yatırım Rehberi: Nelere Dikkat Etmeli?

ABONE OL
17 Mart 2021 15:18
Kripto Para Yatırım Rehberi: Nelere Dikkat Etmeli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi, kripto para yatırım rehberi içeriğimizde derledik. Son zamanların en iyi yatırım aracı olarak görülen kripto paralar, yatırımcılarına kısa vadede büyük paralar kazandırmakla kalmadı, hem yepyeni bir devri başlattı hem de devletlerin farklı ekonomi politikaları izlemelerini sağladı.


Kripto Para Yatırım Rehberi: Olay Nasıl İşliyor?

kripto para yatırım rehberi

İlk kez 2009 yılında bitcoin diye bir sanal paranın ortaya çıkması ile başladı kripto para dünyası. Zaman içinde bitcoin öyle bir değerli hale geldi ki şans eseri 2-3 bitcoin alanlar ülkelerinde sayılı zenginler haline geldi. Günümüzde kripto para borsası ile her şey daha zor olsa da şanslı yatırımlar hala büyük kazanmaya devam ediyor. Ancak artık tek bir coin ile alım,satım ve takas gibi işlemleri yapamıyorsunuz.

Günümüzde birçok kripto para çeşidi mevcut, bu çeşitlilik takas yolunu da bir hayli popüler hale getirdi. Tam bu noktada iyi bir yatırım durumu da ortaya çıkmış oluyor. Elinizde bulunan bir kripto para ile diğerini takas etmek. Peki, doğru kripto para takasını nasıl gerçekleştireceksiniz? Bunun için kripto para borsasını yakından takip etmeniz gerekiyor, biraz da şans sizden yana olmalı. Takas işlemleri ve kâr-zarar grafiği tıpkı fiziki borsa ile aynı işliyor. Fakat yenilikçi olan her şey, eskisinden daha az risk taşıyor.Takas İşlemi Nedir?

kripto para takas işlemi

Kripto para borsasında takas işlemi, bir kripto para çeşidinin diğeri ile değiştirilmesi ile oluyor. Örnek vermek gerekirse, elinizde bitcoin var diyelim, bu elinizdeki bitcoini bir diğer kripto para çeşidi olan ethereum ile değiştireceksiniz. Peki bu nasıl olacak? Elinde ethereum cinsinden kripto para olan bir satıcı bulmanız gerekiyor. Bu satıcıları çeşitli kripto para siteleri ve uygulamalarından bulabilirsiniz. Eğer şanslı iseniz takas yaptığınız kripto para da o sıralar yükselişe geçerse, hatırı sayılır bir kâr elde edebilirsiniz. Durum tam tersi de olabilir, bu nedenle kaybetmeyi göze aldığınız kadar kripto para takası gerçekleştirin.

Kısa Vadeli Yatırım Nedir?

kripto para yatırım rehberi

Kısa vadeli kripto para yatırımı; bir kripto para birimini kısa bir süreliğine satın almaktır. Bu süre birkaç dakika, birkaç saat, birkaç gün hatta birkaç hafta dahi olabilir. Süreyi ve devamlılığı siz belirliyorsunuz. Kripto paralar çoğunlukla kısa vadeli yatırımlarda ciddi geri dönüşler sağlayabiliyor. Çünkü kısa vadeli yatırım için aldığınız kripto para birimini fiyatı artmaz ise hızlıca elinizde çıkarabilirsiniz.

Uzun Dönem Yatırım Nedir?

Kripto para piyasasında uzun süreli yatırımlar için Hodl On for Dear Life adı verilen bir sistem var. Uzun dönem kripto para yatırım hamleleri için satın alınan bitcoinleri 1 yıl ya da daha uzun süreli elde tutmak anlamına geliyor. Bu kelimedeki temel bakış açısı, piyasada dengesizlik hakim olsa da uzun dönemde fiyatların mutlaka artış göstereceği üzerine kurulu.

Bunun için en iyi örnek ise bitcoinin 2011 yılında fiyatı 0,35 dolar iken 2017 yılında 1 bitcoinin 20.000 dolar etmesidir. Yani 2011 yılında bir bitcoin alan yatırımcı 2017 yılında tam tamına 57.000 kat kâr etmiş olacaktı.

Eğer kripto para yatırımında çok bilgi sahibi değilseniz ve kripto para borsasını takip etmekte zorlanıyor, bu işlerden çok fazla anlamıyorsanız, uzun vadeli yatırım sizin için en iyi seçecek olacaktır. Zarara uğradığınızda üzülmeyeceğiniz bir meblağ ile kripto para satın alın, ayda bir piyasanın genel durumuna bakın ve zaman içinde kazanmanın tadını çıkarın.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.