Kripto Para Vergisi Ödemek İstemedi Mahkemeye Gitti

Kripto Para Vergisi Ödemek İstemedi Mahkemeye Gitti

Kripto varlıklarla ilgilenen ve bazı kalemlerde bu alanda yatırımlar yapan çift ABD İç Gelir Servisi’ni Federal Mahkemeye şikayet etti. Vergi alınması için gerekli şartların oluşmadığını düşünen yatırımcılar davayı kazanabilecekleri güçlü argümanları ortaya sürüyorlar.

ABONE OL
27 Mayıs 2021 09:32
Kripto Para Vergisi Ödemek İstemedi Mahkemeye Gitti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto varlıklarla ilgilenen ve bazı kalemlerde bu alanda yatırımlar yapan çift ABD İç Gelir Servisi’ni Federal Mahkemeye şikayet etti. Vergi alınması için gerekli şartların oluşmadığını düşünen yatırımcılar davayı kazanabilecekleri güçlü argümanları ortaya sürüyorlar. Kripto Para Vergisi ödemek istemeyen çift ciddi bir mücadele veriyor.


Kripto Para Vergisi

Çift bir süredir düşük çaplı kripto para madenciliği ve stake yoluyla kripto varlık elde ediyor. Ancak İç Gelir Servisi (IRS) çiftin gelir elde ettiğini ve bunun vergisini ödemesi konusunda son derece ısrarlı davranıyor. Hatta davadan önce yatırımcılar talep edilen verginin ödemesini de yapmış ve iadesi için dava açılmış.

Salı günü ABD Tennessee Orta Bölgesi Bölge Mahkemesine başvuran Joshua ve Jessica Jarrett elde ettiklerinin henüz bir mali kazanç olmadığını sadece varlıklarının arttığını söylüyor. Buna bir pastacıdan örnek veriyorlar. Bir pastacı ürettiği değil sattığı pastalar için vergi öder, biz elimizdeki kripto varlıkları henüz satıp kazanç elde etmiş değiliz diyen çift farklı savunmalar da yaptı.

Kripto Para VergisiOrtada Kazanç Yok

Joshua ve Jessica IRS tarafında talep edilen bu vergilerin anayasaya da uymadığını düşünüyor. Çift “bir malın hali hazırda değeri olabilir, ancak bu değer değişkendir ancak satıldığında kazanç elde edilmiş olur ve vergiye konu olur. Kimse bir yazardan henüz satamadığı kitapları için kitaplarına tahmini fiyat biçim vergi istemiyor” dedi.

Öte yandan IRS, borsa ve kripto varlık saklama servislerinden 10.000 dolar üzerinde varlığı olan müşterilerinin düzenli raporunu istiyor. Bu rapora göre ABD vatandaşları vergi incelemelerine giriyor.

Yakın zamanda Türkiye’de de benzer haberler göreceğimiz için şimdiden savunma hazırlayabilirsiniz. Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde “yakın zamanda kripto varlık vergisi geliyor” konulu bir “müjde” vermişti.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.