Koronavirüse karşı havalimanlarında yeni dönem başlıyor

Koronavirüse karşı havalimanlarında yeni dönem başlıyor

ABONE OL
4 Nisan 2021 18:06
Koronavirüse karşı havalimanlarında yeni dönem başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgınına karşı çeşitli önlemler alınmış olsa dahi son zamanlarda ülkenin neredeyse tamamında vaka ve ölüm oranlarının yükseldiği belirlendi. Özellikle taşımacılık sektörünün salgın döneminden olumsuz anlamda etkilendiği düşünüldüğü zaman bu süreçte bazı önlemlerin kapsamının genişletilmesinin doğru olabileceği ifade ediliyor.


Havalimanlarında salgının yayılmasını engellemek için birtakım güvenlik önlemleri alınmıştı. Bunun üzerine bu önlemlerin vaka sayılarının yükselmesi ile birlikte yeniden artırıldığı belirtildi. Terminallerde UV ışınları ile sterilizasyon sağlanabilecek bazı cihazların kullanılmaya başlandığı ifade edildi.

Yeni Uygulama 6 İlde Geçerli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Yeni tip koronavirüs salgıınına karşı gerçekleştirilen mücadelede etkili bir yöntem olabilecek sterilizasyon sisteminin tamamen hayata geçirildiği belirlendi.

Xray cihazları ve yürüyen merdivenlerin el tutma kısımlarında bulunan bantların sterilizasyon işlemleri yeni dönemde hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Uv ışınlı sterilize etme işleminin özellikle ilk aşamada 6 ilde başladığı belirlendi. 6 ilde başlamasının nedeni ise vaka sayıları göz önünde bulundurularak belirlenmiş oldu. Bu iller ise Erzurum, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Çanakkale ve Trabzon olarak açıklandı. Sistemin doğru bir şekilde ilerlemesi için cihazların belirlenen illerdeki havalimanlarına kurulduğu açıklandı. Uygulamanın önümüzdeki günlerde salgınla mücadele kapsamında genişletilmesi ve diğer iller içinde uygulanması bekleniyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.