Koronavirüs Ölümleri 3 Haftadır Düşüş Gösteriyor

Koronavirüs Ölümleri 3 Haftadır Düşüş Gösteriyor

ABONE OL
9 Mart 2021 22:43
Koronavirüs Ölümleri 3 Haftadır Düşüş Gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona virüs verilerinin açıklandığı “Worldometers” internet sitesi, son covid-19 verilerini kullanıma açık hale getirdi. Siteye göre, 15 – 21 Şubat tarihleri arasında küresel olarak 66 bin 462 kişi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 22 – 28 Şubat tarihleri arasında ise 63 bin 446 kişi yaşamını yitirdi.


Sitenin son açıkladığı verilere göre ise dünya genelinde korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 61 bin 243. Düşüş son 3 hafta devam ederken, yeni veriler önümüzdeki hafta açıklanacak.

Korona Virüs nedeniyle yaşanan can kaybı en yüksek seviyeyi görmüş olabilir

Virüsün ortaya çıktığı ilk günden beri, küresel olarak yaşanan can kayıpları 2020 yaz aylarında düşüşe geçse de, sonbaharın gelmesi ve havaların tekrar soğuması ile yükselmeye başlamıştı. Tarih 20 Ocak 2021’i gösterdiğinde ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, salgının ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren en yüksek düzeye ulaştı. 20 Ocak’ta dünya genelinde virüsten dolayı yaşamını kaybeden kişi sayısı 17 bin 622 olarak kayıtlara geçti.

korona virüs verileri düşüş gösteriyor

korona virüs verileri düşüş gösteriyorSalgındaki ölüm sayısının kış aylarının da etkisiyle tekrar yükselişe geçmesinin ardından alınan önlemler sonucunda, küresel bazda düşüş yaşanmaya başlandı. Bugün itibariyle dünya genelinde açıklanan korona virüs ölüm sayısı 5 bin 925 olarak açıklandı.

Uzmanlar, covid-19 salgını sürecinde, dünya genelinde yaşanan can kayıplarında pik noktasının atlatılmış olabileceğini düşünüyor. Ocak ayında yaşanan günlük bazda yükseliş, salgın nedeniyle yaşanan ölümlerde zirve olabilir. Buradaki yükselişin ardından, 3 hafta boyunca can kaybında düşüş yaşanması, tepe noktasının görüldüğü ve sonrasında vakadan kaynaklı ölümlerde düşüş olabileceği ön görülerinin oluşmasına neden oldu.

dünyadaki covid-19 ölüm sayıları düşüş gösteriyor

dünyadaki covid-19 ölüm sayıları düşüş gösteriyor

Ülkeler vaka ve ölüm sayılarında azalma gözleniyor

Korona virüs nedeniyle can kaybının yüksek düzeylerde olduğu 10 ülkenin, Brezilya ve Hindistan hariç 8’inde ciddi düşüşler yaşandı. Ülkelerde alınan sıkı tedbirler ve kısıtlamalar, vaka sayılarının düşmesinde etki gösterdi.

Hindistan ve Brezilya’da da vaka ve ölüm sayıları gerileme eğiliminde fakat diğer ülkelerdeki gibi belirgi seyretmiyor. Eylül 2020 tarihinde günlük can kaybı 1000 kişi civarında olan Hindistan’da, 1 – 7 Mart tarihleri arasında ortalama 99 kişiye düşmüş durumda.

Brezilya’da ise süreç biraz daha yavaş ilerliyor. 3 Mart’ta, salgın sürecindeki en yüksek ölüm sayısını 1840 kişi ile bildiren Brezilya, 1 – 7 Mart tarihleri arasında günlük ortalama olarak 1497 kişinin, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.