Konaklama tesisleri için uygulanan vergi indirimine uzatma kararı!

Konaklama tesisleri için uygulanan vergi indirimine uzatma kararı!

Konaklama tesisleri için indirilen vergilerin bir ay süreyle daha uzatılmasına karar verildi.

ABONE OL
30 Nisan 2021 14:37
Konaklama tesisleri için uygulanan vergi indirimine uzatma kararı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi pek çok sektörü olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz anlamda etkilemiş durumda. Sektörde yaşanan daralma pek çok işvereni ve dolayısıyla çalışanları derinden etkiliyor. Pek çok tesisin kapandığı ve yine pek çok çalışanın bu dönemde işsiz kaldığı ya da zorunlu olarak ücretsiz izne ayrıldığı belirlendi.


Devlet pandemi döneminde turizm sektörüne yönelik devamlılığın sağlanması için çeşitli destekler vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylardan bu yana verilen desteklerden birisi de konaklama tesislerinde gerçekleşen geceleme hizmetleri için vergi indiriminin uygulanması oldu. Uzun bir süredir konaklama tesisleri için özel vergi indirimleri uygulanıyor. Ancak bu vergi indirimlerinin Nisan ayında son bulması bekleniyordu.

Vergi İndirimleri Bir Ay Daha Devam Edecek!

14 2

Bugün Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte Resmi Gazete’de yeni bir genelge yayınlandı. Alınan yeni kararda Mal ve Hizmetler için uygulanacak olan katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin olan kararda bir değişiklik yapılması uygun görüldü.Yeni kararın ayrıntılarına bakıldığı zaman konaklama tesislerinde gecelemeli olan konaklama hizmetleri için alınan KDV oranı bir süreliğine yüzde 1 seviyelerine indirilmişti. Bunun ardından vergi indirimi uygulaması son bulmadan bir süre daha uzatıldı. 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olmasına karar verildi. Geçtiğimiz dönemlerde alınan yüzde 8 oranındaki KDV miktarı yüzde 1 seviyelerine kadar düşürülmüştü. Tam kapanma döneminde pek çok konaklama tesisinin derin bir nefes alması bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir