Kısa Vadeli Dış Borç 141 Milyar Dolara Yükseldi

Kısa Vadeli Dış Borç 141 Milyar Dolara Yükseldi

Kısa vadeli dış borç stoku, 2020 sonuna kıyasla Şubat ayında yüzde 2 artarak; 141,2 milyar dolara yükseldi.

ABONE OL
16 Nisan 2021 10:45
Kısa Vadeli Dış Borç 141 Milyar Dolara Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa vadeli dış borç stoku, 2020 sonuna kıyasla Şubat ayında yüzde 2 artarak; 141,2 milyar dolara yükseldi.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda Şubat 2021 ayının kısa vadeli dış borç istatistikleri yayınlandı. Yayınlanan rapora göre kısa vadeli dış borç yüzde 2 artışla 141,2 milyar dolar seviyesine yükselmiş oldu. Bu ay içerisinde bankaların kısa vadeli dış borç stoku yüzde 6 artarak 61,5 milyar dolar oldu. Diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku ise yüzde 3,7 azaldı ve 56,9 milyar dolar seviyesine geldi.

2020 sonuna göre kıyaslandığında bankaların yurt dışından kullanmış oldukları kısa vadeli krediler, yüzde 0,8 artarak 8,9 milyar dolar seviyesine yükseldi. Banka haricindeki yurtdışı yerleşiklerinin döviz tevdiatı yüzde 0,5 düşüşle 20 milyar dolar seviyesine geriledi. Yurtdışı bankalarının mevduatı ise yüzde 10,2 artışla 14,6 milyar dolar hacmine yükseldi.

Tamamını kamu bankalarının oluşturduğu, kamu piyasasının kısa vadeli borcu, 2020 senesinin sonuna kıyasla yüzde 10,1 artış gösterdi. Özel sektörde ise tam tersine kısa vadeli dış borç azaldı. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 1,4 azalarak 90,1 milyar dolara düştü.ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir