Kısa Çalışma Ödeneği Sonlanacak Mı?

Kısa Çalışma Ödeneği Sonlanacak Mı?

ABONE OL
6 Mayıs 2021 22:58
Kısa Çalışma Ödeneği Sonlanacak Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde, kapsamı genişletilen kısa çalışma ödeneğini Şubat ayı itibariyle, 1 milyon 313 bin 537 kişi alıyor. Bir yıldır uygulanan sistem için sonradan eklenen kolaylaştırıcı düzenlemelerin, 31 Mart itibari ile biteceği açıklanmıştı. Fakat bu tarihin ileri alınması, çalışma dünyasında ortak gündem yaratmış durumda.


Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta içinde çalışan işçileri temsil etmek amacıyla Türk-İş, işverenleri temsil etmek amacıyla TİSK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk ile görüşme düzenledi. Yapılan görüşme sonucunda, iki tarafın da görüşü, kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılması oldu. Aynı zamanda ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının da uzatılıp, kısa çalışma ödeneği ile aynı zamanda kaldırılması istendi.

kısa çalışma ödeneği

kısa çalışma ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği 31 Mart’ta sonlanıyor

Kısa çalışma ödeneğinin Mart ayı sonunda bitirilmesinin yanı sıra, işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin yasağı da bu ay sonlanıyor. İki düzenlemenin de 17 Mart tarihinde son bulacağı açıklandı. Fakat işveren ve işçiler arasındaki genel düşünce, düzenlemelerin birkaç ay daha uzatılması.Şubat ayı verilerine bakıldığında, ücretsiz izinde bulunan çalışan sayısı yaklaşık 883 bin kişi. Bu vatandaşlar, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, bin 420 TL nakdi ücret desteği ödemesi alabiliyor.

Konuşulan bir diğer iddia ise sadece kısa çalışma ödeneğinin sonlanabilmesi. Bu durumda işverenler, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilecekler.

“Kısa Çalışma Ödeneği” yerine “Normalleşme Desteği”

Kısa çalışma ödeneğinin son bulması halinde devlet, açık olan işyerlerine normalleşme desteğinin sağlanacağını açıkladı. Düzenleme prim destek ücreti şeklinde uygulanacak. İşyeri açık olan ve normalleşme sürecinde bulunan işverenlere, her çalışan başına günlük 44,72 TL, aylık bin 341,56 TL destek sağlanacak.

Destek ödemeleri en fazla Haziran ayı sonuna kadar uzatılacak. Fakat istihdamın korunması adına, normalleşme destek sürecinin uzatılması için bir adım atılabileceği söyleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir