Kırsal alanlarda yaşayanlara vergi indirimi ve muafiyeti getirilecek

Kırsal alanlarda yaşayanlara vergi indirimi ve muafiyeti getirilecek

ABONE OL
15 Nisan 2021 21:44
Kırsal alanlarda yaşayanlara vergi indirimi ve muafiyeti getirilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet tarafından yapılan yeni düzenlemeler sonrasında kırsal alanlarda ya da kırsal mahallelerde yaşayan kişiler için birtakım kolaylıkların getirilmesine karar verildi. Yapılacak tespitler sonrasında düzenlemeler sonrasında vergi muafiyeti ve indirim gibi büyük kolaylıkların getirilmesine karar verildi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında alınan kararın Resmi Gazete’de yayınlandığı belirtildi. Kırsal mahalleler ve kırsal alanlarda yaşayan kişilerin yapılacak bir düzenleme sonrasında tespit edilmesine karar verildi.

Mükelleflere Muafiyet ve İndirim Getirilecek

Kırsal mahallelerin tespitinin nasıl yapılacağı da bu düzenleme sonrasında merak konusu oldu. Bu düzenleme sonrasında şehir merkezine olan uzaklık, ulaşım durumu, mevcut durumdaki yapılaşma durumu, tarımsal üretim, hayvancılık ve orman faaliyetlerinin ne durumda geçim kaynağı olarak kullanıldığına bakılacak. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğu zaman kırsal mahalle olarak kabul edilip edilmediğine bakılacak.

Belirlenen bölgelerde arsa ve araziler, mesken amaçlı olarak kullanılacak olan binaların emlak vergisinden muaf tutulmasına karar verildi. Ticari amaçlı olarak kullanılan bina ve arsalar için yüzde 50 oranında emlak vergisi indiriminin yapılmasına karar verildi. İşyerleri için belirlenmiş olan içme ve kullanma suları için alınacak olan ücretin en düşük tarifenin yüzde 50 oranındaki kısmı ve konutlar için belirlenmiş olan en düşük tarifenin ise yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir