Karadeniz Holding Lübnan’a Elektriği Kesme Kararı Aldı

Karadeniz Holding Lübnan’a Elektriği Kesme Kararı Aldı

ABONE OL
14 Mayıs 2021 10:30
Karadeniz Holding Lübnan’a Elektriği Kesme Kararı Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karadeniz Holding dünyanın en büyük yüzer enerji filosuna sahip. Başarıları ile dikkat çeken şirket yeni ve tartışmalara neden olacak bir karara imza attı. Karadeniz Holding’in küresel markası olarak bilinen ve uluslararası alanlarda hizmet veren Karpowership bir süredir Lübnan ile bir anlaşmazlık yaşıyordu. Yaşanan sorunların çözülmemesi üzerine ülkede bulunan enerji gemilerindeki elektriğin kesilmesine karar verildi.


Geçen hafta Lübnan medyasında, Lübnan Mali Savcılığının Karpowership gemilerine el konulması ve şirkete 25 milyon dolar ceza kesilmesi kararı aldığı yönünde haberler yer almıştı.

24 5

Karpowership, bu kararı “haksız ve hukuksuz” olarak nitelendirerek iptal edilmesini istemiş, iptal edilmemesi durumunda elektrik üretimini durduracağını açıklamıştı.AA muhabirinin Karpowership yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Lübnan’ın sorunun çözümüne yönelik herhangi bir adım atmaması nedeniyle bu sabah 08.00 itibarıyla Karpowership’e ait Fatmagül Sultan ve Orhan Bey gemilerinde elektrik üretimi durduruldu.

Şirket yetkilileri, sorunun çözümü için çaba sarfettiklerini belirterek, “Elektrik üretimini durdurmaktan dolayı üzgünüz. Yaklaşık 18 aydır Lübnan hükümetine oldukça esnek davrandık ve herhangi bir ödeme veya ödeme planı sunulmadığı halde bu süreçte elektrik tedarikini sürdürdük çünkü ülke zor zamanlardan geçiyordu. Fakat hiçbir şirket böyle bir riskli ortamda faaliyete devam edemez.” ifadelerini kullandı.

Toplam 404 megavat kurulu güce sahip Karpowership gemileri, Lübnan’ın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini karşılıyor. Lübnan hükümetinin şirkete 100 milyon doların üzerinde borcu bulunuyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.