Kademeli Normalleşmenin Enflasyona Etkisi Nasıl Olacak?

Kademeli Normalleşmenin Enflasyona Etkisi Nasıl Olacak?

ABONE OL
28 Mart 2021 21:12
Kademeli Normalleşmenin Enflasyona Etkisi Nasıl Olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ve dünyada uzun süredir etkisini sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönem yaşanıyor. Vatandaşlar uzun bir ara sonra yeniden restoran ve kafelere gidebilecek. Sosyal hayat yeniden hareketlenecek. Peki, bu durumda enflasyon rakamları nasıl seyredecek? İşte ekonomistlerin enflasyon yorumları…


Kademeli normalleşme sürecine girdik. Bu durumda mal ve hizmet fiyatlarına enflasyon rakamlarına süreç nasıl yansıyacak merak ediliyor. Uzman ekonomistlerden konuya ilişkin analiz yapıldı ve açıklamalarda bulunuldu. İşte, uzman isimlerden açıklamalar…

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun bir süredir restoranlar ve kafeler kapatılmıştı. Durum değerlendirilerek yeniden normalleşme sürecine geçilmesine karar verildi. Esnaf yeniden kepenk açtı ve halk sokağa çıktı. 2020 yılının haziran ayında normalleşme ile birlikte zam yağmuru da başlamıştı. Enflasyon oranı aylık yüzde 1.13 olmuştu ve bu beklentinin üzerinde bir yükselişti. Yıllık enflasyon oranı ise % 21.62’ye kadar yükseldi.Hizmet sektörü enflasyon üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Oteller, lokantalar aylık % 2.8 kültür ve eğlence yerleri ise yüzde 2.45 kullanarak enflasyonun artışına en çok etki eden faktörler haline gelmişti. Peki, yeni dönemdeki normalleşme sürecinde yani 2021 1 Mart ayındaki verilere göre enflasyon oranı nasıl değişir?

Uzmanlardan Artabilir Uyarısı!

Enflasyon ile ilgili açıklamada bulunan uzmanlar yeme-içme sektörünün açılması ile birlikte enflasyon da artış meydana gelme ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Ekonomistlere göre hem talep hem de maliyet açısından artış ihtimali yüksek.

İşlenmiş gıda fiyatlarında yıllık enflasyon oranı % 25 ile 30 arasında seyrederken bu dönemde gıda emtiaları küresel boyutta artış eğilimini sürdürmekte. Bu da maliyet artışına neden olmakta ve fiyatlara yansıması da kaçınılmaz hale gelmektedir.

Pandemi döneminde önlemlerin getirdiği ek maliyetlerin olduğu biliniyor. Ortalama sabit maliyete baskı yapmaya devam edeceğini belirten uzman ise ilk etapta olmasa da yaz aylarında taleplerin artışı muhtemel. Yükselişi de kaçınılmaz hale getirecek. Bu nedenle fiyat artışı yapma yönündeki cesareti arttırma ihtimali de bulunmaktadır açıklaması geldi.

Bir başka yorum tarafından yapılan analize göre enflasyonda normalleşmenin dışında bahar aylarında olumlu tarafa geçmesi beklenen baz etkisi görülecek ve mevsimsel etki ile beraber döviz kurunda gidişatın belirli bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.

 En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.