İstanbul’daki Turist Sayısında Yüzde 67.1 Azalma Yaşandı

İstanbul’daki Turist Sayısında Yüzde 67.1 Azalma Yaşandı

İstanbul’da turist sayısında ciddi bir düşüş olduğu açıklandı. Şehirlere gelen turist sayılarının yıllık bazda yapılan hesaplarına göre, İstanbul’da yüzde 67,1’lik bir düşüş yaşanarak turist sayısı, 334 bin 825’e geriledi.

ABONE OL
13 Mart 2021 18:58
İstanbul’daki Turist Sayısında Yüzde 67.1 Azalma Yaşandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı İstanbul İstatistik Ofisi, Ocak 2021 döneminde turizm sektöründe yaşanan değişimleri açıkladı. İstanbul Turizm Bülteni’nin Mart 2021 sayısında yer alan oranlara bakıldığında, Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi bir düşüş görüldü.


Ülkeye gelen toplam turist sayısında gerileme

İstatistik Ofisi’nin yaptığı analizler ışığında, Ocak ayında İstanbul’a giriş yapan turist sayısı yüzde 67.1 gerileme yaşayarak 334 bin 825 oldu. Aynı dönem içerisinde Türkiye’ye gelen turist sayısında da yüzde 71.5 gerileme yaşandı. Ülkemize gelen toplam turist sayısının ise 509 bin 787 olduğu açıklandı. Bu kapsamda İstanbul, Türkiye içinde yüzde 65.7’lik bir paya sahip.

Rus Vatandaşların tercihi İstanbul!

Yapılan değerlendirme sonucunda, İstanbul’a en çok Rusya Federasyonu vatandaşlarının turistik amaçla geldiği görüldü. Ocak ayında toplam, 49 bin 971 Rus vatandaşına ev sahipliği yapan İstanbul’da, 29 bin İran vatandaşı, 20 bin Almanya vatandaşı, 16 bin Fransa vatandaşı ve 16 bin Ukrayna vatandaşı bulunuyor.

Ülkemize gelen turistlerin 332 bin 454’ü havayollarını tercih ederken, 2 bin 371’i ise denizyolunu tercih etti. Yabancıların en çok tercih ettiği havalimanı ise yüzde 71. 1 ile İstanbul Havalimanı oldu. Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise yüzde 28 oranında turist geldi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.