İstanbul’da Yeni HES Kodu Kararı!

İstanbul’da Yeni HES Kodu Kararı!

İstanbul genelinde yeni alınan kararla, tüm kamu kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, pek çok yer girişinde HES kodu uygulanması zorunlu hale getirildi.

ABONE OL
15 Mart 2021 16:31
İstanbul’da Yeni HES Kodu Kararı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kademeli normalleşme sonrasında artan vakalar nedeniyle İstanbul’da, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bugün yeni kararları açıkladı. Alınan kararlar kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile İstanbul’da bulunan pek çok işletmeye giriş yapılırken Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunlu hale getirildi.


Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan HES, kontrollü sosyal hayat kapsamında gerekli bilgilerin tutulduğu bir yer haline geldi. Şehirlerarası seyahatlerde, kurum ziyaretleri ve pek çok toplu alana giriş yapmak durumunda kalındığında, Covid-19 riskinin taşınıp, taşınmadığını kontrol etmek amacıyla HES kodu takibi yapılabiliyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması

Hayat Eve Sığar uygulaması

HES Kodunun İstanbul’da kullanım alanı genişletildi

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı şu şekilde:“İstanbul il genelinde, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlar, MEB’e bağlı resmi ve özel okullar ile insanların bir araya geldiği toplu alanlarda HES kodu kullanımı zorunlu olmuştur.”

Kamu kurum ve kuruluşlarının dışında, güzellik salonu, oyun salonları, internet kafe, kaplıca, nikah salonu, düğün salonu, tiyatro ve benzeri alanlarda da HES kodu kontrollerinin yapımına devam edileceği belirtildi.

HES kodu kontrollü, kademeli normalleşme kapsamında yeniden açılan kafeterya, lokanta ve restoranlarda da devam ediyor. Müşteriler, yönetmelikte belirtilen kontrollerin sağlanmasının ardından işletmeye alınabiliyor. Pandemi tedbirleri kapsamında, yüzde 50 doluluk oranı ile açık olan mekanlarda, sosyal mesafe kuralları ihmal edilmeden hizmete devam edilebiliyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.