İstanbul’da olası büyük deprem için 4 bin konuta acil dönüşüm planı!
  • ekoayrıntı
  • Emlak
  • İstanbul’da olası büyük deprem için 4 bin konuta acil dönüşüm planı!

İstanbul’da olası büyük deprem için 4 bin konuta acil dönüşüm planı!

ABONE OL
9 Mart 2021 11:49
İstanbul’da olası büyük deprem için 4 bin konuta acil dönüşüm planı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem uzmanları tarafından yapılan açıklamalar sonrasında İstanbul’da ciddi bir deprem olasılığının gündemde olduğu ifade ediliyor. Her an gerçekleşebilecek olan büyük deprem için zaman zaman önlemlerin alınması gerektiği ifade ediliyor. Bunun üzerine İBB Mart ayı için yeni bir meclis toplantısı düzenledi. Bu toplantıda binlerce kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir karar alındı.


Meclis toplantısının ana maddesi ise deprem oldu. İstanbul’da büyük bir depremin her an olabileceği konuşuluyor. Bunun üzerine depreme dayanıklı olmayan, yıkılabilecek ve can kaybına neden olabilecek binlerce ev bulunuyor. Bu konuda avcil bir kentsel dönüşüm çalışmasının yapılması planlandır.

İstanbul’da 4 Bin Konut Acilen Yenilenmeli!

Yapılan toplantıda depreme dayanıklı olmayan ve ölüm riskini artıran tespit edilebilen 4 bin konutun bulunduğu belirtildi. Bu konutların beklemeden acilen yenilenmesi gerektiği düşünülüyor.Konu hakkında daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 974 adet riskli bina belirlendiğine de değinildi. Bu binaların hala yıkılmamış olması ortaya çıkan riskin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Zamanın daraldığı yönünde sürekli açıklamaların yapılmasının ardından acilen bir çalışmanın hazırlanması gerektiği düşünülüyor. Bugün alınmamış ve üzerine düşünülmemiş olan önlemlerin ilerleyen dönemlerde daha büyük tehlikelere neden olabileceği ve kayıpların meydana gelebileceği belirtildi. Bu konuda İBB meclis toplantısından çıkan İstanbul kentsel dönüşüm kararlarının son derece acil olduğunun altı çizildi.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.