İşletmeler İçin Kripto Para ile Ödeme Sistemi

İşletmeler İçin Kripto Para ile Ödeme Sistemi

ABONE OL
19 Mart 2021 18:45
İşletmeler İçin Kripto Para ile Ödeme Sistemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para birimlerinin artması ve günden güne yayılması ile esnaf ve işletmeler, kripto para ödeme sistemi için birtakım çalışmalar yapmaya başladı. Kripto para ödeme sistemi nedir, bu sistem nasıl kurulur gibi soruların yanıtlarını arayan ticari işletmeler için birkaç ipucu derledik.


Kripto Para ile Ödeme Sistemi Nedir?

kripto para ödeme sistemi

Kripto para birimleri kullanılarak ödeme yapılan kripto para ödeme sistemi, ülkemizde henüz yaygınlaşmasa da örnek gösterilen onlarca ticari işletme mevcut. Dünyanın birçok ülkesinde popüler hale gelen kripto para ile ödeme sistemi, yavaş yavaş ülkemizde de kendini göstermeye başlıyor. Kripto para ile ödeme sistemi içinde çalışmak ve kripto para sistemini ticari işletmenizin bünyesine entegre etmenin birçok avantajı olacaktır. Bu sistem kısa zamanda büyümenize olanak sağlarken yeni müşteriler kazanmanızı da sağlayacaktır.

Genellikle bitcoin, ethereum gibi büyük ve duyulmuş kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmeler, hem çağın yeniliklerini yakalıyor hem yeni müşteriler kazanıyor hem de basının ilgisini bir hayli çekiyor.  Özellikle kripto para sistemi ile ödeme alan işletmeler, basın yolu ile organik ve ücretsiz reklamlarını yapabiliyorlar.Kripto Para ile Ödeme Sistemi Avantajları

kripto para ödeme sistemi

  • Düşük bir maliyet sunar.
  • Hızlı işlem yapmanızı sağlar.
  • Basının ilgisini çeker, organik reklamınız yapılır.
  • Yeni müşteriler kazanırsınız, yaptığınız iş ilgi çeker.
  • Çağın gerekliliğini çok önceden yakalamış olursunuz.
  • Ülke içinde öncü olur, markanızın için iyi algı oluşturursunuz.
  • Markanız için itibar yönetimi yapabilir, satışlarınızı arttırırsınız.

Kripto Para ile Ödeme Sistemi Nasıl Kurulur?

kripto para ödeme sistemi

1. Kripto Para Cüzdanı Oluşturun

Kripto para ile ödeme sistemi oluşturmak için her şeyden önce bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir. Kripto para uygulamaları ile kolayca cüzdan oluşturabilir ve ödemelerinizi bu cüzdan üzerinden tahsil edebilirsiniz. Ödemelerinizi almak için yapmanız gereken şey çok basit, cüzdanı oluşturun, ardından ödemeyi alacağınız kişinin kripto para adresini cüzdanınıza girin, göndericinin QR kodunu taratın ve gönder seçeneğine basın. Hepsi bu kadar!

2. Ödeme Altyapısı Kullanın

Eğer ticari işletmeniz büyük ölçekte ise ve günlük işlem oranınız yoğunsa mutlaka ödeme altyapısı kullanmalısınız. Kullanacağınız ödeme altyapıları sayesinde POS kurabilir, e-postaya fatura gönderebilir ve diğer ödeme altyapı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik kripto paralar için kurulan ödeme altyapıları, kredi kartı ödeme altyapılarından çok daha uygun fiyatlıdır ve çok daha hızlı işlem sunarlar.

3. Kripto Para ile Ödeme Aldığınızı İlan Edin

Kripto para kullanan herkes, kripto para ile ilgili yapılan tüm gelişmeleri takip eder. Kripto para ödeme sistemi kullandığınız sosyal medya ve fiziki ilanlar aracılığı ile mutlaka duyurun. Bu duyurunuz tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede yayılacak ve insanların dikkatini çekecektir. İşletmenizde kripto para yoluyla ödeme aldığınızla alakalı broşürler hazırlayın ve dağıtın. Kim bilir, belki de en kısa sürede ulusal kanallar reklamınızı yapmak için sıraya bile girecektir.

4. Muhasebecinizi Bilgilendirin

Ticari işletmenizde kripto para ile ödeme sistemi alacağınızı mutlaka muhasebecinize bildirin ve ondan yasal bildirileri dikkatle dinleyin. Kripto para ile yaptığınız tüm işlemleri muhasebeciniz kayıt altında tutacak ve kripto paranızın korunması konusunda size birçok bilgi verecektir. Eğer çalıştığınız muhasebeci bu konuda yeterli bilgiye sahip değil ise mutlaka başka bir yerden profesyonel destek alın. Kripto para piyasasını çok yakından takip eden muhasebe uzmanları mevcut, onlara ulaşın. Ödeme sistemine geçmeden önce bütün süreci doğru anlayın, vergilendirme yükümlülüklerini öğrenin ve kripto para piyasası ile alakalı devletin yasal düzenlemelerini mutlaka takip edin.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.