İngilterede Yıllık Enflasyon Mart Ayında Yüzde 0,7 Oldu

İngilterede Yıllık Enflasyon Mart Ayında Yüzde 0,7 Oldu

İngiltere’de 2021 yılının mart ayında tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 0,7 yükseldi.

ABONE OL
21 Nisan 2021 13:40
İngilterede Yıllık Enflasyon Mart Ayında Yüzde 0,7 Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de 2021 yılının mart ayında tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 0,7 yükseldi.


ONS (İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi) , ülkede fiyat yükselişlerine dair mart ayı verilerini açıkladı.

Buna göre, İngiltere’de, TÜFE (tüketici fiyat endeksi) beklenenle uyumlu şekilde yıllık bazda yüzde 0,7 arttı.

Ülkede tüketici fiyat endeksi şubat ayında yıllık bazda yüzde 0,4 yükselmişti.İngiltere’de tüketici fiyat endeksi mart ayında aylık bazda da beklenen ile uyumlu şekilde yüzde 0,3 arttı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi açıklamasında, mart ayında enflasyondaki yükselişle artan ulaşım, giyim ve yakıt fiyatlarının etkili olduğu, bunun da gıda fiyatlarındaki azalış ile bir miktar dengelendiği bildirdi.

Yapılan açıklamada, mart ayı itibari ile yakıt fiyatlarında 2020 ocak ayından bu yana en sert artışın gerçekleştiği bildirildi.

BoE (İngiltere Merkez Bankası) enflasyonun 2021 yılının sonunda yüzde 1,9 seviyesine gelebileceğini ifade ederken, uzmanlar bu yıl yüzde 2 seviyesinin üstüne çıkılabileceğini tahmin ediyor.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan ONS İstatistik Uzmanı Athow, “Enflasyon, mart ayında yakıt fiyatlarındaki yükseliş ile yükseldi. Fakat gıda fiyatlarında düşüş görüyoruz.” dedi.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.