İngiliz Actis’ten Türkiye’ye yakın markaj

ABONE OL
21 Aralık 2020 17:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de şehir içi elektrik dağıtım hizmetleri özel sektör eliyle yürütülüyor. Devlet, 2000’li yılların başında, elektrik dağıtım bölgelerini özelleştirdi ve bu alandan çıktı. 21 özel şirket, Türkiye’nin değişik bölgelerinde hizmet veriyor.


Yabancıların, elektrik dağıtım özelleştirmelerine ilgisi sınırlı kaldı. Birkaç bölgede, yerli yatırımcıyla ortaklık yaparak bu alana girdi. İzleyen yıllarda, söz konusu yabancı şirketlerin Türkiye’den elektrik dağıtım sektöründen çıkmayı düşündükleri yönünde haberler gündeme geldi. Yeni yatırımcı da bugüne dek gelmedi.

2020 yılının tamamlanmasına sayılı günler kala sürpriz bir ortaklık gündeme geldi. Enerji kulislerinde, Türkiye’de değişik alanlarda faaliyet gösteren bir holding bünyesinde yer alan şehir içi elektrik dağıtım şirketinin, yabancı bir yatırımcıyla ya da fonla ortaklık için görüşmelere başladığı konuşuluyor.

Sürpriz yatırımcının İngiltere merkezli Actis Capital olduğu dile getiriliyor. Dünyada, özellikle “gelişmekte olan ülkeler”de enerjiden alt yapıya kadar yatırımları bulunan Actis’in, Marmara Bölgesi’nin bir bölümünün elektrik dağıtımını yapan şirkete ortaklık için masaya oturduğu belirtiliyor.



Bu görüşme, enerjinin değişik sektörlerinden yabancı yatırımcıların tek tek çıktığı bir dönemde gündeme geldiği için sektörde büyük yankı uyandırdı. Bu görüşmenin olumlu sonuçlanmasının, enerji sektöründe yeni yabancı yatırımcıların da önünü açabileceği ifade ediliyor.

HABERTÜRK

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.