İMMİB Yeni Koordinatör Başkanı Aydın Dinçer Oldu

İMMİB Yeni Koordinatör Başkanı Aydın Dinçer Oldu

ABONE OL
12 Mart 2021 20:38
İMMİB Yeni Koordinatör Başkanı Aydın Dinçer Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, İMMİB’in boşalan Koordinatör Başkanlığı görevine getirildi. Toplam 31 bin üyesi bulunan İMMİB, bünyesinde barındırdığı 7 birlikle beraber Türkiye’nin toplam mal ihracatının yüzde 35’ini, Türkiye’nin kümülatif mal ve hizmet ihracatının yüzde 46’sını üstleniyor.


Aydın Dinçer Koordinatör Başkanlığı görevinin ardından, “2020 senesinde kimya sektörümüz 18,3, çelik sektörümüz 12,7, elektrik ve elektronik sektörümüz 11,1, demir ve demir dışı metaller sektörümüz 8,3, maden sektörümüz 4,3 ve mücevher sektörümüz 3,8 milyar dolarlık ihracat yaptı” açıklamasını yaptı.

İMMİB bünyesinde bulunan 6 birliğin 2020 yılı içerisinde toplam ihracatı 58,5 milyar dolar oldu. Hizmet sektörü ihracatı ise 34,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dinçer konu hakkında, “Herkesin bildiği gibi 2020 yılı salgın yılıydı. Bu dönemde ortaya çıkan kriz planları oluşturma, onları hayata geçirme sürecini hızla yaşadık” ifadelerini kullandı.

İMMİB ihracat faaliyetlerinde öncü olmaya devam edecek

2021 yılında beklentilerinin daha yüksek olduğunu dile getiren Dinçer, “Ekonomideki büyüme, trendlerin yakalanması, sanayi ve üretim tarafında olumlu gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. Bu nedenle 2021 yılının daha başarılı geçeceğini düşünüyoruz” dedi.Hedeflerinde 2023 yılında, 226,6 milyar dolarlık ihracat olduğunu söyleyen Dinçer, “İMMİB bu kapsamda oldukça iyi bir rol üstleniyor. İMMİB bünyesinde bulunan birliler son derece dinamik bir yapıya sahip. 2020 senesinde 4’ü fiziki, 3’ü sanal gerçekleşmiş olan, 7 yurt dışı fuarına milli katılım sağladık. ‘Alım ve katılım’ adında 27 organizasyon yaptık” dedi.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.