IMF yüksek faiz oranlarına karşı uyardı

IMF yüksek faiz oranlarına karşı uyardı

ABONE OL
7 Mayıs 2021 11:40
IMF yüksek faiz oranlarına karşı uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IMF Başkanı tarafından küresel piyasaları yakından ilgilendiren açıklamalar yapıldı. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında IMF tarafından çeşitli destekler verilmeye devam ediyor. IMF Başkanı Georgieva, bu süreçte gerçekleştirilen politika desteğinin geri çekilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Bu desteğin geri çekilmesi ile birlikte yüksek faiz oranları hazırlanabilecek. Ancak tüm dünyanın yüksek faiz oranlarına hazırlanması gerektiği konusunda da açıklamaları mevcut.


IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yeni bir video konferans etkinliğine katıldı. Son zamanlarda çok tartışılan küresel ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dünya çapında ekonominin Nisan ayı özelinde daha güçlü bir tablo çizdiğini belirtirken süreç olumlu bir tablo olarak değerlendirildi.

IMF, Yüksek Faiz Oranlarına Alıştırmak İstiyor

16 3

Salgın için gerçekleştirilen politika faizlerinin yakın zamanda kaçınılmaz bir süreç olarak geri çekileceğinin sinyallerini verdi. Desteklerin geri çekilmesinin ardından faiz oranlarında gözle görülür bir yükseliş meydana gelebileceği sinyalleri de verilmiş oldu. Bu durumda özellikle kredi ocu olan, bir türlü istediği seviyede büyüyemeyen ülkelerin artan faizler sonucunda zor durumda kalabilecekleri belirlendi.



Yüksek faiz oranları hakkında yapılan bu açıklamanın ardından küresel piyasalarda ilerleyen zamanlarda faiz yükselişinin kaçınılmaz bir durum olduğu ifade ediliyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği, küresel faizlerden nasıl etkileneceği de merak konusu oldu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.