IMF El Salvador Bitcoin Açıklamasından Huzursuz Oldu

IMF El Salvador Bitcoin Açıklamasından Huzursuz Oldu

Uluslararası Para Fonu zaten iyi olmayan El Salvador ilişkilerini Bitcoin açıklamasından sonra daha da gergin bir zemine taşıyabilir.

ABONE OL
10 Haziran 2021 22:58
IMF El Salvador Bitcoin Açıklamasından Huzursuz Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Para Fonu zaten iyi olmayan El Salvador ilişkilerini Bitcoin açıklamasından sonra daha da gergin bir zemine taşıyabilir.


IMF, El Salvador’u Uyarıyor

Reuters tarafından bildirildiğine göre IMF ani alınan Bitcoin kararı için El Salvador’a son derece kızgın. Büyük finansal sorunları doğurabilmesinin yanı sıra küresel ölçekte yasal bir zemini olmamasına da dikkat çekiyor. Yani El Salvador büyük bir adım attı ancak sonuçları da artı ve eksi yönde ülke için büyük olabilir. IMF sözcüsü Gerry Rice atılan bu adımın büyük riskler içerdiğini söyledi.

IMF sözcüsü Gerry Rice “kripto varlıklar son derece büyük riskler barındırıyor, geniş kapsamlı regülasyonlar olmadan atılan adımlar ciddi sorunlar doğuracaktır” dedi.

IMF El SalvadorNayib Bukele yakın zamanda IMF ile bir görüşme yapacağını ve bu konunun çözüleceğini söyledi. El Salvador yaşadığı dar boğazdan kurtulabilmek için IMF ile kredi görüşmelerine devam ediyor. Bukele Mart ayı başından beri 1,3 Milyar dolarlık bir kredi için Para Fonu ile görüşüyor ancak bir netice alabilmiş değil.

IMF

El Salvador Bölge Ülkelerine Öncü Olabilir

Wikipedia tarafından ülkenin resmi para birimi olarak tanımlanan Bitcoin ülke genelinde tüm tüccarlar tarafından kabul görmek zorunda, üstelik 3 BTC harcama yapan yabancılar ülkede ikamet de alabiliyor.

Bukele doları ülkede yok etmek istemiyor ancak Bitcoin’in getireceği mali güçten de yararlanmanın peşinde. IMF’e karşı takınılacak tavır gelecekte diğer bölge ülkelerinin atacağı adımları da şekillendirecek.

IMF ülkeleri sınırlarını zorlayarak borç almaya teşvik ediyor, Bitcoin’in alternatif finans akımı haline gelmesi kurumu sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden El Salvador ve IMF ilişkileri ilerleyen süreçte birçok ülkenin eylemlerini tetikleyecek.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.