İkinci El Araç Satışları Ekspertiz Raporuyla Kayıt Altına Alınacak

İkinci El Araç Satışları Ekspertiz Raporuyla Kayıt Altına Alınacak

ABONE OL
8 Haziran 2021 14:01
İkinci El Araç Satışları Ekspertiz Raporuyla Kayıt Altına Alınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İkinci el araç alım satım işlemleri için yapılan yeni düzenlemeler arasında ekspertiz rapor zorunluluğu bulunuyordu. Bu değişikliğin gerçekleştirilmesinin ardından ikinci el araç alım satım sektörü için kurumsallaşmanın mümkü olabileceği belirtildi. Konu hakkında Letgo Genel Müdürü Onur Kavak açıklamalarda bulunurken aynı zamanda sektörü değerlendirdi.


Ekspertiz Raporu Kayıt Dışı Araç Sayısını Düşürecek!

Yeni düzenleme ile birlikte 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altında olan araçlar ve modeller için TSE tarafından hizmet yeterlilik belgesi bulundurulması zorunluluğu getirilmişti. Bunun ardından ekspertiz raporunun sektör içerisinde ortaya çıkan ve giderek yükselen bir sorun haline gelen kayıt dışı sorununun ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Mevsimsel açıdan ikinci el araç sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Bununla birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan bir çip krizinin olduğu belirtiliyor. Tüm bu endişeler çerçevesinde son zamanlarda ikinci el araçlara yönelik taleplerde yaklaşık olarak yüzde 15 civarında bir artış yaşandığı belirlendi.

Gelecek dönemlerde sektörün değerlendirmesini yapan yetkililer, sektörde ciddi bir büyümenin beklendiğini ifade ettiler. İkinci el araç alım satım işlemlerinde belirli modeller için ekspertiz raporunun zorunlu tutulması ise hem sektörün marka haline gelmesini hem de ortaya çıkan ve ciddi endişelekere neden olan kayıt dışı oranının düşeceğinin altını çizdiler. Yeni dönemde ekspertiz raporu sayesinde yaşanan ikinci el alım satım sorunlarının tamamen son bulması bekleniyor.
Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.