İbrahim Kalın, S-400 Konusuyla İlgili Açıklamada Bulundu

İbrahim Kalın, S-400 Konusuyla İlgili Açıklamada Bulundu

ABONE OL
9 Mart 2021 01:19
İbrahim Kalın, S-400 Konusuyla İlgili Açıklamada Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Biden’ın Türkiye hakkındaki düşünceleri merak konusu olmuşken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye – ABD ilişkileri hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Kalın, “S-400 kararını Türkiye’de bir ecede almadık. S-400’ler NATO savunma sistemine kesinlikle entegre edilmeyecek” dedi.


Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şu ifadeleri kullandı:

“S-400 kararı kesinlikle bir gecede alınmadı. Uzun bir sürecin, uzun bir çalışmanın sonucuydu. Suriye savaşanın tam ortasında ABD’nin birden bire Patriot bataryalarını çekmesi bizim için büyük bir sürpriz oldu. ABD tarafında yer alan bazı meslektaşlarımın söylediklerinin tam aksine, bize uygun ve iyi bir teklif sunulmadı. Onların bize iyi bir teklif sunduğunuz, biz asla görmedik. Tüm bunlara rağmen Cumhurbaşkanımız, Trump’a Patriotları almaya yine de hazır olduğumuzu belirtti. Elimizdeki S-400’ler, NATO savunmasına entegre olmayacak. NATO savunmasına bir tehdit oluşturmayacak.”

“ABD ve Türkiye’yi ayıran 3 temel neden var”

Açıklamalarına devam eden İbrahim Kalın, ABD ve Türkiye arasında çözülemeyen ve yol kat edilemeyen 3 temel nedenin olduğunu dile getirdi. Kalın konuşmasına şu şekilde devam etti:Türkiye ve ABD arasında çözülemeyen 3 temel sorun bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabilirim; ABD’nin, PYD’ye vermiş olduğu açık destek, S-400’ler ve CAATSA yaptırımları. Bunlardan ayrı olarak FETÖ elebaşının hala ABD’de konaklıyor olması da konular arasında yer alıyor. Ne yazık ki bugüne kadar söylediğim konular ile ilgili herhangi bir ilerleme olduğunu ve bize karşı adımlar atıldığına şahit olmadık.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın

Bu bahsettiğim sorunlar, bizim milli güvenlik endişelerimizin orta noktasında bulunuyor. Başka alanlarda, mesela Libya’da, Irak’ta terörizme karşı bir noktaya gelene kadar beraber çalışabiliyoruz. Yani çok fazla karamsar bir tablodan bahsedemeyiz. Ancak bu konuları, yapıcı bir dille, çok şeffaf ve samimi bir şekilde çözebileceğimize inanıyoruz. ABD politika yapıcılarının anlaması gereken şey, bahsettiğim konuların bizim için hayati değere sahip olduğudur.

S-400 kararı Türkiye’de bir gece içinde alınmış bir karar değil. Uzun bir süreç ve planlamanın sonucuydu. Suriye savaşının tam ortasında, ABD’nin birden bire Patriot bataryalarını çekmesi bizim için oldukça büyük bir sürpriz oldu. Arkasından Almanya da tüm sistemlerini Türkiye’den çekti ve elimizde sadece İspanya’nın sistemi kaldı.”

“Biz gerekli temasları kurduk”

ABD’nin yeni başkanı Biden’ın şu an iç politika konularıyla meşgul olduğunu bildiklerini dile getiren Kalın, “Biz gerekli temasları sağladık. İyi bir başlangıçta bulunduk. İki başkan da görüşme yapacaktır” şeklinde konuştu.

ABD tarafından sürekli yapılan açıklamalarda, S-400’lerin, NATO sistemine entegre edilmemesinden hariç, Türkiye topraklarında dahi bulunması istenmiyor.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.