DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
İBB’nin lunapark arazisi dev zarara neden oldu!

İBB’nin lunapark arazisi dev zarara neden oldu!

ABONE OL
2 Nisan 2021 08:14
İBB’nin lunapark arazisi dev zarara neden oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB tarafından geçtiğimiz dönemlerde alınan bir lunapark arazisi üzerinden ciddi bir zarar elde ettiği belirlendi. Bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından AKP döneminde yapılan çalışmalara yönelik farklı dosyaların içerisinde bulunduğu bir yolsuzluk davası açılmıştı Bu dosyaların detaylarına bakılmak istendiği zaman sürecin yönetilmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından sürece el konulduğu belirtildi.


Bu dosyalardan birisi de Metal Yapı Konut tarafından 2012 yılında arazi sahiplerinden yapılan alışveriş sonrasında toplam 5 milyon liraya satın alınan lunapark arazisi oldu. İBB’ye gerçekleştirilen satışının değeri ise 2017 yılında KDV dahil olmak üzere 429 milyon 733 bin lira olarak açıklandı. Arazinin bu süreçte değerlendirildiği ve sonrasında satışının gerçekleştirildiği belirlendi.

Yeniden Değer Hesaplaması Zararı Ortaya Çıkardı!

İBB yönetimi tarafından arazinin güncel ve gerçek değerinin hesaplanması için bir değerleme raporu hazırlandı. Rapor sonucu ise oldukça şaşırtıcı olarak ifade edildi. 4 yıl önce İBB’ye rekor miktara satılan raporda arazinin KDV dahil güncel değerinin 73 milyon 224 bin 900 lira olduğu açıklandı.

Bu hesaplamaya göre belediyenin bu araziyi çok yüksek rakama aldığı ve 356 milyon lira zarar ettiği belirlendi. Ortaya çıkan zararın nasıl tahsil edileceği ve bu süreçte nasıl bir yol izleneceği ise henüz bilinmiyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.