Hotbit Hacklendi, Veri Tabanlarına Sızıldı!

Hotbit Hacklendi, Veri Tabanlarına Sızıldı!

Hotbit internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre sistemlerinin kritik bir siber saldırıya uğradığını bundan dolayı hizmetlerde kesintiler yaşandığını duyurdu. Kullanıcı veri tabanı silinen Hotbit hakkında detaylar netleşiyor.

ABONE OL
3 Mayıs 2021 14:42
Hotbit Hacklendi, Veri Tabanlarına Sızıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hotbit internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre sistemlerinin kritik bir siber saldırıya uğradığını bundan dolayı hizmetlerde kesintiler yaşandığını duyurdu. Kullanıcı veri tabanı silinen Hotbit hakkında detaylar netleşiyor.


Saldırıyı yapan kişi veya kişilerin sıcak cüzdanlara erişmeye çalıştığı ancak Hotbit mühendislerinin bu saldırıyı başarılı şekilde önlediği de ifade edildi.

Hotbit Hacklendi

Duyuru yaklaşık 5 dakika önce internet sitesinde paylaşıldı. Saldırının zamanı 08:00 PM UTC, Nisan 29,2021 olarak ifade ediliyor.1 Mayıs

Tüm sunucuların yeniden yüklenmesi için gerekli plan oluşturuldu. Toplam 200 farklı server yeniden yapılandırılıyor.

2 Mayıs

Hobit işlem sunucusunda gerekli incelemeler yapılarak güvenli şekilde veri tabanı taşınmaya başlandı. Sistem restorasyonu devam ediyor ve geri yüklemenin %40’ı tamamlandı.

3 Mayıs

Türkiye saatiyle sabah 5:00’da (2:00 AM UTC) yeni bir güncelleme yayınlandı. Sistemdeki çeşitli güvenlik yamalarının tamamlandığı ve güvenliğinin üst seviyede yapılandırıldığı bildirildi. Ayrıca sunucunun temel sistem yüklemesi %90 oranında tamamlandı.

Süreç yönetim hızı ve işleyiş açısından bakılırsa Hotbit borsasının kolay kolay bu hafta içerisinde çevrimiçi olamayacağını söyleyebiliriz. Yeni güncellemeleri paylaşıyor olacağız.

Hotbit Hacklendiğini Duyurdu

Yaklaşık 7 gün içerisinde tüm sistemleri aktif hale getireceklerini söyleyen açıklama kullanıcıların panik olmaması ve varlıklarının güvende olduğundan emin olmaları gerektiğini telkin ediyor. Tüm hizmetlerin derhal kapatıldığı borsada zararın boyutları henüz kesinleşmedi.

İki aşamalı şekilde siber saldırının boyutlarını analiz edeceklerini ve muhtemel sorunları düzelteceklerini ifade eden duyuru da yapılacaklar şöyle sıralanıyor ;

  1. İki milyon kullanıcıyı barındıran 200 farklı sunucu tek tek taranıyor ve karşılaşılabilecek olumsuzluklara karşı mühendislerin sunucuları yeniden inşa etmesi gerekiyor. Oldukça büyük bir iş yükü olduğu için kullanıcılardan bu konuda süre talep ediliyor.
  2. Hacker’lar cüzdanlara erişemedikleri için kötü niyetli şekilde kullanıcı veri tabanını silmiş durumda, bunun düzenli yedekleri alınıyor fakat yine de hiçbir kullanıcının mağdur olmaması için detaylı inceleme yapılması gerekiyor

Kullanıcılar Dikkatli Olmalı

Önemli detaylar;

  1. Hotbit ile aynı şifreyi kullandığının tüm borsalardaki bilgilerinizi acil şekilde güncellemeniz gerekiyor. Veri tabanında veriler şifreli şekilde saklanıyor olsa da hackerların bunları çözmeleri imkan dahilindedir.
  2. Aktif olarak kullandığınız borsalarda 2FA güvenlik protokolünü aktifleştirdiğinizden emin olun.
  3. Kaldıraçlı uzun pozisyon işlemlerin (ETF) kullanıcıların zararlarını Hotbit karşılayacağını duyurdu.
  4. Sistem tekrar aktifleştirildiğinde zararları önlemek amacıyla tüm açık emirler kapatılmış olacaktır.
  5. Günlük gelir dağıtımları tarama bittikten sonra yapılacaktır.

Hotbit kuruluşlarından bugüne kadar en utanç duydukları gün olarak bugünü tanımlıyor. Bunun telafisi için gerekli tüm insiyatifi alacağını da ilan ediyor.

Hotbit 15:29’da yaptığı güncellemeyle birlikte sistemlerin eski haline gelmesinin 14 günü bulabileceğini açıkladı.

 

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.