Halk Yatırım Erdemir Hissesi İçin Hedef Fiyat Yükseltti

Halk Yatırım Erdemir Hissesi İçin Hedef Fiyat Yükseltti

Aracı yatırım kuruluşlarından biri olan Halk Yatırım, son günlerde iyi haberler açıklayan Erdemir için hisse senedinin hedef fiyatını yükselttiğini duyurdu.

ABONE OL
30 Nisan 2021 10:47
Halk Yatırım Erdemir Hissesi İçin Hedef Fiyat Yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aracı yatırım kuruluşlarından biri olan Halk Yatırım, son günlerde iyi haberler açıklayan Erdemir için hisse senedinin hedef fiyatını yükselttiğini duyurdu.


Yılın ilk çeyreği için beklentiler 2.039 milyon lira gelir açıklaması olan Erdemir Şirketi, 2.240 milyon lira net kâr açıklayınca; aracı yatırım kuruluşu Halk Yatırım hisse senedinin hedef fiyatını yükseltti.

Erdemir’in beklentinin yüzde 28,4 üzerinde gelir açıklamasının ardından hisse senedinin hedef fiyatları yükselerek 19,45 Türk lirasindan, 25 Türk lirasına çıktı. Ayrıca Halk Yatırım hisse senedi için AL tavsiyesini de korudu.

Halk Yatırım tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde;Beklentilerin üzerinde açıklanan net kar. Erdemir, yılın ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 2.240 milyon TL’nin %16,9, bizim beklentimiz olan 2.039 milyon TL’nin de %28,4 üzerinde, yıllık bazda 7 kattan fazla artışla 2.618 milyon TL net kar açıkladı.

Beklentimizin üzerinde açıklanan net kârda, tahminimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel kar etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda %64,0 artış gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde net satış gelirleri, bizim beklentimizin %2,5, ortalama piyasa beklentisinin de %4,6 altında, yıllık %64,0 artış ile 10.464 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda artış gösteren satış gelirlerinde, artan satış hacmi ve birim fiyatlar etkili oldu. Toplam ürün satışları yılın ilk çeyreğinde, yıllık %4,6 artış ile 2,01 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Alt kırılımında ise, yurt içi satışlar yıllık %5, yurt dışı satışlar da yıllık %2 artış gösterdi.

FAVÖK beklentilerin üzerinde. FAVÖK 1Ç21’de bizim beklentimiz olan 3.345 milyon TL’nin %15,2, ortalama piyasa beklentisi olan 3.472 milyon TL’nin de %11,0 üzerinde, yıllık %282,9 artışla 3.853 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, yıllık 21,0 puan artış ile %36,8 olarak gerçekleşti. 1Ç20’de 95 dolar olan ton başına FAVÖK 1Ç21’de 250 dolar seviyesine yükseldi.

Net finansman geliri net karı destekledi. Operasyonel olmayan tarafta ise, 25,7 milyon TL’lik esas faaliyetlerden net diğer gelir, çoğunlukla kur farkı ve faiz geliri kaynaklı 581,3 milyon TL seviyesinde kaydedilen net finansman geliri ve geçen senenin aynı dönemine kıyasla gerileyen efektif vergi oranı net karı destekledi. 1Ç20’de %64,2 seviyesinde bulunan efektif vergi oranı 1Ç21’de %32,9’a geriledi.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarının operasyonel performansın beklentilerin üzerinde gelmesi dolayısıyla hisse performansı üzerinde etkisinin ‘pozitif’ olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından, makro tahminlerimiz ile çelik ve ham madde fiyatlarına yönelik varsayımlarımızda değişikliğe ek olarak benzer şirket çarpanı modelimizi de güncellememiz neticesinde, Ereğli Demir Çelik için 12-aylık hedef fiyatımızı 19,45 TL’den 25,00 TL’ye yükseltiyor tavsiyemizi de AL olarak sürdürüyoruz.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.