Güney Kore 3.6 Milyar Dolarlık Kripto Para Ponzisini Konuşuyor

Güney Kore 3.6 Milyar Dolarlık Kripto Para Ponzisini Konuşuyor

Çok enteresan bir Çiftlik bank vakası bugünlerde Güney Kore’de yaşanıyor. Binlerce insanı ponzi sisteme dahil eden borsa yaklaşık 3,6 Milyar dolar paralarını aldı.

ABONE OL
10 Haziran 2021 09:17
Güney Kore 3.6 Milyar Dolarlık Kripto Para Ponzisini Konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok enteresan bir Çiftlik bank vakası bugünlerde Güney Kore’de yaşanıyor. Binlerce insanı ponzi sisteme dahil eden borsa yaklaşık 3,6 Milyar dolar paralarını aldı. Ancak şu an suçlamaları reddediyor ve şirketin faaliyetlerinin bu tarz dedikodu ve baskılar sebebiyle durabileceğini söylüyor. Tosuncuk gibi Paraguay’a kaçmadan emniyet teşkilatının mevzuyu anlaması dileğiyle detaylara geçelim.


Kripto Para Ponzisi

Projeye para yatıran çok sayıda mağdur bu şirket ponzi ile alakalı değil bizi rahat bırakın diyor. Ancak mağdur olan bazı yatırımcılar ısrarla dolandırıldığını söylediği için polis soruşturması sekteye uğruyor. Yatırımcıların büyük çoğunluğu paralarını ve %300 kazançlarını alacaklarına inanıyorlar.

Geçtiğimiz hafta Güney Kore’de bir hukuk bürosu müvekkillerinin talebi üzerine V Global şirketine şikayette bulundu. Gyeonggi Nambu Polis Teşkilatı bunun üzerine 4 Trilyon wondan fazla toplayan şirketin faaliyetlerini araştırmaya başladı. Yaklaşık 3,6 Milyar dolar olan kayıp şirket tarafından kabul edilmiyor. Hatta daha ileri gidilerek itibar zararı yaşadıkları için polis teşkilatı ve hukuk bürosu hakkında şikayetçi oluyor.

Charles Ponzi (Ponzi Dolandırıcılık Sisteminin Mucidi)

Charles Ponzi (Ponzi Dolandırıcılık Sisteminin Mucidi) 

Birçok yatırımcının şikayetçi olmayı kabul etmemesi davanın bir bütün olarak ilerlemesini engelliyor. Türkiye olarak Çiftlik Bank sürecinde bu tarz olaylara son derece alışmıştık. Yatırımcılar mahkeme, savcılık önlerinde Çiftlik Bankıma dokunma eylemleri yapıyor hükümeti yerli ve milli güçlü bir şirkete hukuksal saldırı düzenlediği için kınama açıklamaları okuyorlardı. Ancak sonuç ne oldu? Birkaç ay sonra şirketin kaymak takımı yurt dışına kaçtı ve insanların dolandırıldığı kesinleşti. Anlaşılan V Global dolandırıcılığında da benzer süreçler yaşanacak ve şirket zaman kazanabilmek için 69 Bin yatırımcıya ufak ödemeler yapacak.

Şirketin 22 ofisi de polis tarafından yakın zamanda basıldı. Hatta 213 Milyon dolarlık nakit varlığı donduruldu. Ancak buna rağmen şirket çalışanları mağdurlara herhangi bir soruşturma geçirmediklerine dair bildirimler göndermeye devam ediyor. Daha kötüsü şu ki kripto paralar hakkında hiç bilgi sahibi olmayan insanlar bile buraya yatırım yapmış. Emniyet teşkilatına anne veya babalarının bu şirkete bilinçsizce yatırım yaptığı ve paralarını alamadığına dair birçok şikayet ulaşıyor. Anne ve babalarının telefonuna gelen V Global mesajlarından durumu keşfeden çocuklar “Soruşturma yalanına inanmayın” şeklinde mesajlar geldiğini söylüyor.

V Global Nasıl Dolandırdı

Öncelikle sistemin kendi yerel tokenını almanız gerekiyor bu direkt olarak şirkete gelir sağlıyor. Sonrasında 5381 Dolar yatırın yapıyorsunuz ve altı ay sonra temettü faizi almaya başlıyor ve paranızı kısa sürede 3 katına çıkarıyorsunuz. Klasik ponzi şeması bu şekilde gelişmiş.

Yeni üyelerden gelen paralar eski üyelere temettü olarak dağıtıldı ve eski üyelere daha fazla yeni üyeye referans olmaları için 1000 dolara kadar bonuslar dağıtıldı. V Global suçlu bulunduğunda tarihteki en büyük ponziler arasına ismini yazdıracak.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.