DOLAR

8,1550

0.03%
EURO

9,7331

0.12%
ALTIN(gr)

455,25

0,28%%
BİST 100

1.369,43

-0.47%
Gülsoy KTO Meclis Toplantısında Konuştu

Gülsoy KTO Meclis Toplantısında Konuştu

ABONE OL
30 Mart 2021 20:21
Gülsoy KTO Meclis Toplantısında Konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mart ayı meclis toplantısında Gülsoy, Kovid-19 ile mücadele edilinilen bu süreçte basit kurallara uyulmadığını belirtti. Yayımlanan yeni risk haritası ile birlikte yeni tedbirler de açıklanmıştı. Gülsoy, halkın özveride bulunup bazı fedakarlıklar yapması gerektiğine de değindi.


Gülsoy, KTO salonunda gerçekleştirilen mart ayı meclis toplantısında, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye devam edilmesine rağmen basit kurallara uyulmadığını söyledi.

Yeni risk haritasıyla birlikte yeni tedbirlerin açıklandığını anlatan Gülsoy, 58 ilde önlemlerin arttığını, kısıtlamaların kalkması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Gülsoy, ramazan ayında daha çok fedakarlık yapılacağını, toplu iftar ve sahur yapılmayacağını hatırlattı.Türkiye’de 15 milyon aşılama yapıldığını belirten Gülsoy, Almanya ve Çin’den sipariş edilen 10 milyonun üzerindeki aşının ise nisan ayının başında geleceğini ifade etti.

gülsoy

KTO

“Aşılamayı ne kadar hızlı yapabilirsek, normale o kadar çabuk döneriz.” diyen Gülsoy, aşılama tüm dünyada orantılı olarak yapılmaması durumundu uluslar arası ticarette dengelerin sağlanmasının da zor olacağını dile getirdi.

İnsan Hakları Eylem Planı ve Ekonomik Reform Paketi ile ilgili değerlendirmede bulunan Gülsoy, şunları kaydetti:

“Bu ay içinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından İnsan Hakları Eylem Planı ve Ekonomik Reform Paketi açıklandı. İnsan Hakları Eylem Planı 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyetten oluşuyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinin ilerletilmesi açısından da çok önemli. Planın dayandığı ilkelere bakınca, Avrupa Birliği temel haklar şartında da yer alan ilke ve değerler ile birebir uyumlu. Açıklanan bir diğer Ekonomi Reform Paketi’nin özünde bizim de her zaman vurgu yaptığımız yatırım, üretim, istihdam ve ihracat paketin sacayaklarını oluşturuyor. Temelinde büyüme amacı bulunuyor. Kamudan özel sektöre, sanayici, ihracatçı ve esnaflarımıza kadar kapsamlı olarak hazırlanmış. Açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nin Türkiye’ye yeni bir ivme ve vizyon kazandıracağına inanıyoruz. Ekonomi reformlarının iş dünyası için önemli olduğunu görüyoruz. Reform paketi, Türkiye’nin rekabetçiliği ve ekonomik dinamizmi açısından büyük önem taşıyor.”

gülsoy

“Seçimler zamanında yapılsın”

Gülsoy, Türkiye’de seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini, salgının neden olduğu sıkıntılar ve terörle mücadele konusu varken “erken seçim” çağrılarına anlam veremediklerini vurguladı.

Faiz konusunda kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini anlatan Gülsoy, “Cumhurbaşkanımızın ifadelerini bir kez daha tekrar ediyorum. Yüksek faizle hiçbir yere varamayız. Bu kadar yüksek faizle iş dünyası olarak nasıl yatırım ve üretim yapacağız. İstihdam nasıl artacağız. Finansa ihtiyaç duyan bir müteşebbis veya üyemiz  finans maliyeti bu kadar yüksekken nasıl rekabet edebilecek. Bırakın rekabeti, nasıl ayakta kalacak? Döviz ve enflasyon ayağını topal etmeden faizleri düşürmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

İşletmelerin ürünlerini dijital değişime dönüşüme hazır hale getirmesi tavsiyesinde bulunan Gülsoy, “İhracatımız şükürler olsun iyi. Pandemiye rağmen 2020 yılında yüzde 1,8 büyüme kaydederek, dünyada pozitif büyüme gerçekleştiren az sayıda ekonomi arasında yer aldık.” diye konuştu.

Gülsoy, Türkiye’ye güvendiklerini ve önümüzdeki günlerde doların seyrine döneceğini sözlerine ekledi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.