Gedik Yatırım Hisse Tavsiyesinde Bulundu

Gedik Yatırım Hisse Tavsiyesinde Bulundu

Gedik Yatırım, Erdemir hisselerinin hedef fiyatını yükseltirken al tavsiyesini de değiştirmedi.

ABONE OL
13 Nisan 2021 09:34
Gedik Yatırım Hisse Tavsiyesinde Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gedik Yatırım, Erdemir hisselerinin hedef fiyatını yükseltirken al tavsiyesini de değiştirmedi.


Gedik Yatırım tarafınca yapılan açıklamada, demir madeninin yılın ilk çeyreğinde yüzde 25’lik bir artış yaşadığı hatırlatıldı. Bu artışın yanında kömür fiyatlarının sabit olmasının şirket karlılığını arttıracağı söylendi.

Yapılan açıklamalarda;

Çelik fiyatlarındaki artışın yılın ilk yarısında şirketin  finansallarına olumlu yansımasını bekliyoruz. HRC fiyatları ilk  çeyrekte artışa devam ederek mart ayında 900 dolar seviyesinin üzerine  tırmandı.Bu artışla birlikte ilk çeyrek ortalama fiyat yıllık %59 ve  çeyreklik %32 artışla 770 dolar olarak gerçekleşti.

Demir cevheri  fiyatlarındaki çeyreklik artışın %26 seviyesinde olmasına rağmen bir  diğer girdi olan kömür fiyatlarının görece düşük seyri ve yüksek ürün  fiyat artışları şirket karlılığını destekleyecektir.

İlk yarıdaki bu  güçlü görünüm sayesinde şirketin ton başına FAVÖK’ünün 2021T’de 176  dolara yükselmesini bekliyoruz. 2020 yılının son çeyreğinde yükselmeye  başlayan ton başına FAVÖK rakamının (4Ç20: 144 dolar) 2021 yılının ilk  çeyreğinde 220 dolar ve ikinci çeyreğinde ise 240 dolar seviyelerine  çıkabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede yılın ikinci yarısında kademeli  bir normalleşme beklentimize rağmen 2021 yılı ortalama marjının 176  dolar seviyesinde olabileceğini öngörüyoruz.

Bu beklentiler  paralelinde Erdemir için 2021 yılı FAVÖK tahminimizi 1.3 milyar  dolardan 1.5 milyar dolar seviyesine yükseltiyoruz.  Yatırımların  şirketin verimlilik artışına katkı vermesi bekleniyor. Orta vadede  şirketin 2019 yılı içerisinde açıkladığı toplam 1.4 milyar doları  bulan yatırım programının tamamlanması ile birlikte İskenderun  tesisinin toplam kapasitesinin de 1 milyon ton civarında artması  öngörülmektedir.

Bunun yanında ilk çeyrek içerisinde alınan Kümaş’ın  da şirketin verimliliğine katkıda bulunması beklenmektedir.  Şirketin  güçlü faaliyet performansının yıl içerisindeki yatırım giderlerini  büyük ölçüde karşılaması beklenmektedir. Şirket ilk çeyrekte 0.8  milyar dolarlık temettü ödemesi ve 0.3 milyar dolarlık Kümaş satın  alması ile birlikte yıl içerisinde ilave 0.6 milyar dolarlık yatırım  yapması beklenmektedir. Ancak özellikle yılın ilk yarısındaki güçlü  faaliyet performansının şirketin net nakit durumuna katkı  sağlayacağını düşünüyoruz.   Risk: Küresel olarak pandemi nedeniyle  yeni kapanmaların olması veya ekonomilerle ilgili büyüme  beklentilerinin bozulması talep tarafında bozulma yaratarak  karlılıkları etkileyebilir. Bunun yanında bazı ülkelerin alabileceği  koruma önlemleri de bir risk unsuru olarak ön plana çıkmaktadır.

Fiyatlardaki olası dalgalanmalar da şirket değerlemesi açısından risk  teşkil etmektedir.  Erdemir için hedef fiyatımızı 16.14TL’den 19.65TL  seviyesine yükseltirken “Al” tavsiyemizi koruyoruz.

Şirket için  hazırladığımız İNA ve benzer şirket analizleri hisse başına 19.65TL hedef fiyat ve %20 artış potansiyeline işaret ediyor. Erdemir  hisseleri halihazırda 2021 beklentilerine göre 4.3x FD/FAVÖK ve 7.5x F/K çarpanlarından işlem görürken benzer şirketler 5.5x FD/FAVÖK ve 9.1x FK çarpanından işlem görmektedir.

ifadelerine yer verildi.

ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir