Gazprom Doğalgaz İhracat Geliri Yükselişe Geçti

Gazprom Doğalgaz İhracat Geliri Yükselişe Geçti

ABONE OL
8 Haziran 2021 16:47
Gazprom Doğalgaz İhracat Geliri Yükselişe Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın en büyük doğalgaz şirketlerinden birisi olan Gazprom yaptığı değerlendirme sonrasında ihracat gelirlerini açıkladı. Yılın ilk dört aylık zaman dilimi içerisinde ihracat gelirlerinde bir yükseliş yaşandı. Geçen yılın ilk dört aylık dönemine göre karşılaştırma yapıldığı zaman ihracat gelirlerinin yüzde 46,8 oranında arttığı belirlendi.


Yapılan ihracat rakamları Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından paylaşıldı. Doğalgaz ihracat oranlarının yaşanan artış sonrasında doğalgaz hacmi üzerinden değerlendirmesi yapıldığı zaman 74,8 milyar metreküpe çıktığı belirlendi. Yılın ilk dört aylık döneminde şirketin doğalgaz ihracatı sonucunda elde etmiş olduğu gelir 13 milyar dolara çıktı.

En Büyük Doğalgaz Üreticisi Şirket Atağa Geçti

Gazprom tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar sonrasında yılın ilk dört aylık döneminde doğalgaz ihracat fiyatının da arttığı belirlendi. 1000 metreküp doğalgaz ihracat fiyatı bir önceki ay ile karşılaştırması yapıldığı zaman artarak 185,5 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında şirketin doğalgaza yönelik ihracatından elde ettiği gelirin kar oranlarına dönüşmesi için doğalgaz fiyatının biraz daha artmasını bekliyorlar. Bu süreçte doğalgaz fiyatının 1000 metreküp üzerinden 90 100 dolar bandının üzerine çıkması bekleniyor.Dünyada doğalgaz üreticisi denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi olan Gazprom bir rakibinin olmaması nedeniyle en büyük üretici konumunda yer alıyor. Rus yasaları ile değerlendirildiği zaman boru hatlarında ihracat yetkisi bulunan tek şirket olmasının da rakipsiz olmasında payının büyük olduğu düşünülüyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.