Fransa’dan Google’a Dev Para Cezası Kesildi

Fransa’dan Google’a Dev Para Cezası Kesildi

ABONE OL
7 Haziran 2021 13:07
Fransa’dan Google’a Dev Para Cezası Kesildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa Rekabet Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında yeni bir düzenleme yapıldığı öğrenildi. İncelemeler sonucunda reklam ağı içerisinde Google’ın rekabet kurallarına aykırı biçimde davrandığı belirtildi. Bunun sonucunda kesilen para cezası ise 220 milyon avro oldu.


Rekabet Kurumundan yapılan açıklamada, ABD merkezli News Corp. ile Fransız Le Figaro ve Belçikalı Rossel medya şirketlerinin şikayeti üzerine açılan soruşturmada, Google’ın kendi reklam ağında kendi teknoloji platformlarına ayrıcalık tanıdığının belirlendiği belirtildi.

Açıklamada, Google’ın soruşturma sonuçlarına itiraz etmediği, şirketle yapılan müzakerelerde cezanın 220 milyon avro olarak tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Kendine ait DoubleClick reklam ağında, reklamcı ve yayıncıları bir araya getiren alt şirketi Adx platformuna imtiyaz tanımakla suçlanan Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketi 2021’in ilk çeyreğinde çoğunluğu reklamdan 55,31 milyar avro gelir elde etti.Şirket birçok ülkede rekabete aykırı davranmaktan açılan davalarla mücadele ediyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.