FED: “Ekonomik Faaliyet Hızlandı”

FED: “Ekonomik Faaliyet Hızlandı”

ABD Merkez Bankası , Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma dair değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun nisan ayı sayısını yayımladı.

ABONE OL
15 Nisan 2021 12:08
FED: “Ekonomik Faaliyet Hızlandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Merkez Bankası , Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma dair değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun nisan ayı sayısını yayımladı.


Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle yapılan raporda, “Ulusal ekonomik faaliyet, şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hızlandı. Tüketici harcamaları güçlendi.” ifadelerine yer verdi.

Raporda, turizmle ilgili bildirimlerin daha iyimser olduğu belirtilerek, söz konusu iyimserliğin bahar tatili, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair kısıtlamaların azaltılması, aşılamanın artarak devam etmesi ve doğrudan nakit desteğinin etkisiyle dinlenme aktiviteleri ile seyahate yönelik talebin artmasıyla desteklendiği aktarıldı.

“Görünümler, önceki rapora göre daha iyimser”Çip arzında yaşanan sorun nedeniyle araç stoklarının sınırlı sayıda kalmasına rağmen otomobil satışlarının arttığına işaret edilen raporda, finansal olmayan hizmetlerdeki tablonun da genel olarak düzeldiği, ulaşım, iş, eğlence ve konaklama hizmetlerine olan isteğin güçlenmesiyle kısmen desteklendiği ifade edildi.

Raporda, tedarik zincirindeki yaygın bozulmalara rağmen üretim faaliyetinin daha da arttığı ve bölgelerin yarısının güçlü büyümeyi gerekçe gösterdiği kaydedildi.

Genel kredi hacimlerinde orta dereceli yükselmeler görüldüğüne işaret edilen raporda, yüksek talep ve kısıtlı arz nedeniyle konut fiyatlarının daha da yükseldiği, müteahhitlerin ise artan maliyetler de dahil olmak üzere devam eden üretim sıkıntılarına dikkati çektiği belirtildi.

 

Raporda, tarımsal koşulların çoğunlukla istikrarlı olduğu kaydedilerek, enerji sektöründeki faaliyetin ise karışık bir seyir izlediği, kömür üretiminin azaldığı, petrol ve gaz sondajının ise arttığı aktarıldı.

Fed’in raporunda, “Görünümler önceki rapora göre daha iyimserdi ve Kovid-19’a karşı aşılamaların hızlanmasıyla desteklendi.” sözlerine yer verildi.

fed

– İstihdam ve fiyat artışı hızlandı

İstihdam artışının da hızlandığını belirtilen raporda, çoğu bölgenin istihdam sayısında orta dereceli artışlar kaydettiği belirtildi.

Raporda, istihdam artışının hızının endüstriye göre değişiklik gösterdiği, genellikle imalat, inşaat, eğlence ve konaklama sektörlerinde güçlü yükselişler gözlendiği ifade edildi.

Fiyat artışının da son rapordan bu yana bir miktar arttığı, birçok bölgenin ılımlı fiyat artışları bildirdiği ve bazı bölgelerde fiyatların daha güçlü şekilde arttığı belirtildi.

Raporda, girdi maliyetlerinin genel olarak yükseldiği, özellikle imalat, inşaat, perakende ve nakliye sektörlerinde metal, kereste, gıda ve yakıt fiyatlarının yükseldiği aktarıldı.

Maliyet artışlarının kısmen tedarik zincirinde meydana gelen aksamalardan kaynaklandığı bildirilen raporda, söz konusu artışın kış şartları nedeniyle geçici olarak şiddetlendiği kaydedildi.

Raporda, genel olarak kısa vadede fiyat artışlarının devam etmesinin beklendiği belirtildi.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir