DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

461,04

1,51%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
FED Çarşamba Günü Ne Karar Verecek? TCMB Cevabı Olacak Mı?

FED Çarşamba Günü Ne Karar Verecek? TCMB Cevabı Olacak Mı?

Bu hafta Çarşamba gecesi FED FOMC kararı açıklanacak. Kararda herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Ancak, global tahvil pazarında, “Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP)” tarafında görülen paniğe engel olmaya yarayan herhangi bir önlem alacak mı? İşte bu hafta yapılacak FED FOMC sonucu beklenenler.

ABONE OL
31 Mart 2021 21:22
FED Çarşamba Günü Ne Karar Verecek? TCMB Cevabı Olacak Mı?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta içerisinde, 2020 Ekim ayından beri ilk kez, gelişmekte olan piyasalardan para kaçışı gözlendi. Gelişmekte olan ülkelerin FX endeksi de dolar karşısında son 3 ayın en altında izlendi. Reuters tarafından yapılan değerlendirmeye göre, birçok global fon, GOP pozisyonlarını kırpmaya başladı. Burada bulunan hisselerde 2021 başından bu zamana kadar yüzde 9 değer kaybı yaşandı.


Amerika Birleşik Devletleri tahvil pazarını yakından takip eden uzmanlar, yıl ortasında %1,62 olan 10 yıllık tahvil getirisinin, en az %2 seviyelerine çıkmasını bekliyor. Eğer ABD; büyüme ve aşılama çalışmaları kapsamında AB, Japonya ve Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden daha iyi performans ortaya koyarsa, ABD 10 yıllık tahvil getirisi daha fazla yukarılara çıkabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ne yapacak?

Merkez Bankası bu hafta Perşembe günü, TCMB PPK toplantısı yapacak. Büyük olasılıkla toplantıda ortaya çıkabilecek senaryoya dair görüşler bildirilecek.ABD tahvil pazarındaki rahatsızlık, gelişmekte olan piyasalardan kaçışı ortaya çıkarıyor. Bu durum ise Dolar/TL tarafında yükselmeye neden oluyor. FED’in uzun süredir kararlılıkla ABD 10 – 30 yıllık tahvil getirileri üzerinde baskı kurması, TCMB faiz artırımı işleminin gecikmesi ya da miktarının az olmasına kapı açar.

Yaşanabilecek tersine senaryoda ise TCMB ciddi faiz artırımına gitmek zorunda kalacak. Ekonomistler arasında yapılan anketler 100 baz puan faiz artışını öngörse de, yakında ortaya çıkacak S-400 sorunu gibi siyasi riskler de göz önüne alınarak, bu oranın 300 baz puan olması daha doğru olacaktır.

(Para Analiz)En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.