Faizsiz ev ve araba veren şirketlere BDDK’dan denetim yapılacak
  • ekoayrıntı
  • Emlak
  • Faizsiz ev ve araba veren şirketlere BDDK’dan denetim yapılacak

Faizsiz ev ve araba veren şirketlere BDDK’dan denetim yapılacak

ABONE OL
13 Mart 2021 22:45
Faizsiz ev ve araba veren şirketlere BDDK’dan denetim yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda pek çok kişi tarafından merakla araştırılan faizsiz ev ve araba alma sistemi tasarruf finansman şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor. Tasarruf finansman şirketlerinin sayısının son zamanlarda giderek artması aynı zamanda bazı endişeleri de beraberinde getirdi. Sistemin kötüye kullanılma ihtimali üzerinde devlet harekete geçti.


Geçtiğimiz günlerde meclisten alınan bir karar sonrasında yapı tasarruf şirketlerinin sıkı bir denetime maruz kalmaları gerektiğine karar verildi. Resmi Gazete’de de yayınlanarak resmiyet kazanmış oldu. Bazı yasal yükümlülükler ve zorunluluklar gündeme getirildi.

Tasarruf Finansman Şirketlerini BDDK Denetleyecek!

Tasarruf Finansman şirketleri hakkında hayata geçirilen yeni kanın sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu harekete geçti. Konu hakkında BDDK tarafından yeni bir genelgenin yayınlandığı duyuruldu. Tasarruf finansman şirketleri için yeni bir başvuruda bulunmaları gerektiği bildirildi. Bu başvurunun gerçekleşmemesi halinde ilerde faaliyet göstermelerine izin verilmeyecek.Başvurunun gerçekleştirilmesinin hemen ardından tasarruf finansman şirketleri için geri sayım başlayacak. Bir aylık sürenin başlaması ile birlikte sermaye paylaşımının kanunla belirtilen şekilde yapılması gerekiyor. Yeni kanuna göre tasarruf finansman şirketlerinin kasasında faaliyet göstermeleri için 100 milyon liranın bulunması gerekiyor. Gerekli sermayenin hazırlanmaması halinde 1 aylık sürecin ardından faaliyet gösteremeyecekleri belirlendi. Müşterilerin mağdur olmaması için yeni yasanın koruyucu olması bekleniyor. BDDK tarafından denetleme için şirketlere 1 aylık süre tanındı bunun ardından denetlemeleri geçenler 1 ayın sonunda hizmete sorunsuz bir şekilde devam edebilecekler.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.