DOLAR

8,1550

0.27%
EURO

9,7089

-0.14%
ALTIN(gr)

457,21

-0,42%%
BİST 100

1.393,24

-1.65%
Faizsiz ev ve araba alma sisteminde TBMM’den yeni karar çıktı

Faizsiz ev ve araba alma sisteminde TBMM’den yeni karar çıktı

ABONE OL
7 Mart 2021 10:00
Faizsiz ev ve araba alma sisteminde TBMM’den yeni karar çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemlerde faizsiz ev ve araba satan kurum ve kuruluşların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durum vatandaşların ilgisini çekse de kontrol altına alınmayan bu sistem çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına da sebep oluyordu. Bunun hakkında yapılan bir düzenleme kararı sonrasında devlet harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde yapılan düzenleme sonrasında meclisten konu hakkında yeni bir yasanın geçtiği belirlendi. Yeni yasa ile birlikte vatandaşın faizsiz ev ve araba alma sistemi içerisinde yaşamış olduğu mağduriyetlerin son bulması bekleniyor.


Yeni düzenleme ile birlikte tasarruf finansman şirketleri artık kontrol altına alınabilecek. Bu düzenleme 30 yıllık bir sürecin ardından bekleniyordu. Artık herkes tasarruf finansman şirketi açamayacak. Bunun için en az 100 milyon liralık bir sermayelerinin bulunması gerekecek.

Müşteriler Cayma Hakkına Sahip Olacaklar!

Yeni yasa ile birlikte faizsiz ev ve araba almak isteyen vatandaşların hakları da koruma altına alınacak. Gerekli sözleşmenin imzalanmasının hemen ardından müşteri herhangi bir şekilde gerekçe göstermeye gerek kalmadan 14 günlük süreç içerisinde sözleşmeyi iptal etme hakkına sahip olacak.Cayma hakkını kullanan vatandaşa ödediği tüm miktar katılım payı da dahil olmak üzere ödenecek. Yeni dönemde gerekli izinleri almadan sistem içerisinde faaliyet göstermek isteyen kişilere karşı 2 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları uygulanacak. Bunun yanı sıra adli para cezaları da uygulanacak.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.