Evden üretim yapanlar için vergi muafiyeti şartları belirlendi

Evden üretim yapanlar için vergi muafiyeti şartları belirlendi

ABONE OL
30 Nisan 2021 14:51
Evden üretim yapanlar için vergi muafiyeti şartları belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde üretime evden katkı sağlayan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Bu süreçte evde mal ettikleri ürünleri internet ve benzeri ortamlarda pazarlayan ve bu satışlardan ciddi gelirler elde eden pek çok kişi bulunuyor. Vergilendirme sistemi konusunda bu kişilerin ya da bu işi yapmak isteyen kişilerin büyük merak içerisinde oldukları belirtiliyor. Bunun üzerine son zamanlarda vergi muafiyeti şartlarında bazı değişiklikler meydana geldiği belirtildi. Yeni dönemde bu kişilerin esnaf vergi muafiyeti belgesi almaları gerekiyor.


Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konu hakkında yeni bir tebliğ yayınlandı. Bu tebliğ sonucunda alınan yeni kararlar ve yapılan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayınlandı.

Vergi Muafiyet Şartları Düzenlendi

16 1

Yeni düzenleme sonrasında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere evde mal ve ürün üretimi gerçekleştirerek bunun satışını yapan kişiler için esnaf muafiyeti getirildiği belirlendi.Günümüzde evde kendi el emeğini ve zekasını kullanarak para kazanan pek çok kişi bulunuyor. Artık el işi, yemek, çeşitli ürünler üreten kişilerin herhangi bir iş yeri açmalarına gerek kalmadan esnaf muafiyetinden yararlanabilecekleri belirtildi. Bu sistemden yararlanmak ve vergi muafiyeti şartlarının düzenlenmesi için ikematgahın bulunduğu yerden vergi dairesi aracılığı ile esnaf vergi muafiyeti belgesi alınabilecek. 3 yılda bir bu durumun vergi daireleri aracılığı ile yenilenmesi gerekiyor. Sistemin doğru işlemesi için satış gelirlerinden elde edilen miktarın bir ticari hesaba yatırılması ve bu hesap aracılığı ile kullanılması gerekecek.

Bankalar bu ticari hesap üzerinden aktarım tarihi göz önünde bulundurularak tevkif edilen vergileri beyan ederek ödemiş olacak. Bu kişilerin bir ya da üzerinde işçi ile çalışmış olmaları halinde tevkifat oranının yüzde 2 olarak belirlenmesi ve işçinin aylık periyotta en az 10 gün çalışması bekleniyor.

Esnaf muafiyeti olan kişiler mükellefiyet tesisi, belge düzenleme süresi, defter tutma aşamaları ve beyanname verme gibi süreçlerde herhangi bir yükümlülüklerinin bulunmayacağı belirtildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir