Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni bir karar verildi
  • ekoayrıntı
  • Emlak
  • Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni bir karar verildi

Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni bir karar verildi

ABONE OL
12 Mart 2021 12:03
Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yeni bir karar verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde milyonlarca kiracı bulunuyor. Kiracıların haklarını korumak için yapılan düzenlemelere bir yenisinin daha eklendiği belirlendi. Mülkünü çeşitli sebeplerden dolayı kiraya veren mülk sahibinin her türlü bakım ve onarım işlemlerinin bundan sonraki süreçte kiracıya ait olduğu ifade ediliyor. Bu konuda mahkemeye başvuran ve kiracıdan beklentilerini dile getiren mülk sahibinin açmış olduğu bir dava emsal karar olarak değerlendirildi.


Yapılan düzenleme sonrasında mülk sahibinin sözleşmede bakım ve onarım masraflarını karşılayacağı ve buna rağmen karşılamadığı için mahkemeye başvurduğu belirtildi.

Kiracılar Bakım ve Onarım Yapmak Zorunda Değil!

Mülk sahibinin örnek teşkil edebilecek davasının ardından mahkeme açılan davanın haksız bir dava süreci olduğuna kanaat getirdi. Yapılan inceleme sonrasında davanın iptal edilmesine karar verildi. Mülkün bakım ve onarım için yeniden inşa edilmesi ve birçok masrafın yapılmasına karar verildi. Bu durumda alınan raporun neticesinde masrafların vatandaş tarafından ödenmesinin doğru bir karar olmayacağı ifade edildi.

Milyonlarca kiracının en çok yaşadığı problemlerden birisi oturulan mülkün masrafları ve hasarları konusunda yeterince anlaşamamak oluyor. Mahkemeden örnek teşkil edebilecek bu karar sonrasında yeni bir dönemin başlayabileceği belirtiliyor. Kira sözleşmesi ile birlikte ev sahibi ve kiracı arasında her sözleşmede ayrı olacak şekilde hasarın hesaplanması gerektiği ifade ediliyor. Bu sayede yıpranma payından kiracı muaf tutulabilecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.