Esnek çalışma modelinde yolun sonu göründü

Esnek çalışma modelinde yolun sonu göründü

ABONE OL
15 Mart 2021 16:58
Esnek çalışma modelinde yolun sonu göründü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından merakla beklenen ekonomi paketi açıklandı. Bu paketin açıklanmasının hemen ardından istihdam süreci hakkında da önemli açıklamalar yapıldı. Özellikle istihdam sürecinde ortaya çıkan farklılıklar milyonlarca çalışanı da yakından ilgilendiriyor.


Yeni istihdam süreci ve düzenlemesi sonrasında bir süredir tartışılan esnek çalışma sisteminin raftan kaldırılması oldu. Bununla birlikte işten çıkarma yasağının da bitmesi ile birlikte endişe edilen kitlesel işsizliklerin ortaya çıkabileceği belirtildi.

Yeni Nesil Çalışma Sistemi Belirlenecek!

Yeni ekonomi reform paketinin açıklanmasının hemen ardında yeni nesil çalışma yöntemleri üzerine bir programa yapılabileceği belirtildi. Daha önce tartışılan ve gündeme gelen uzaktan çalışma mevzuatının, yeni dönemde yeni çalışma modellerine uyumlu hale getirilmesi planlanıyor.Esnek çalışma sistemi üzerinde ciddi düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Kısmi süreli olarak yapılan çalışmalarda haftalık tatil, yıllık ücretli izin hak etme süreci gibi ek kıdem tazminatı hak etme sürelerinde de önemli değişikliklerin yapılması beleniyor. Düzenlemenin nasıl yapılacağı ise henüz bilinmiyor.

Yeni ekonomik reform paketi içerisinde mikro ve küçük işletmeler unutulmadı. Bu durumda işçilerin esnek çalışma modelinden çıkarılıp normal çalışma sistemine girebilmeleri halinde işveren 6 ay süreyle sigorta prim desteği ile desteklenecek. İstihdama katılan her işçi için ise Kredi Garanti Fonu kefaleti sayesinde kredi desteği verilecek.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.