DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Esnaf Devletten Destek Bekliyor

Esnaf Devletten Destek Bekliyor

ABONE OL
31 Mart 2021 08:19
Esnaf Devletten Destek Bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi döneminde gerçekleştirilen kapanma sonrasında pek çok esnaf maddi açıdan zor günler yaşamış ve sürecin devam etmesi yine pek çok esnafın ve işletmenin kepenk kapatmasına neden olmuştu. Son günlerde kısıtlamalar biraz olsun esnetilmiş ve kafe ve restoranların belirli sınırlar içerisinde açılmasına karar verilmişti ancak bu açılmanın yeterli olmadığı ifade edildi.


Normalleşme ile birlikte vakalar çok geçmeden hızlı bir şekilde arttı. Bunun ardından yapılan düzenleme sonrasında kısıtlamaların yeniden uygulanmasına karar verildi. Ramazan ayı boyunca ise restoran ve kafelerin sadece paket servis vermesine karar verildi. Ancak bu durum sigorta ve prim desteğinden yararlanamayan restoran ve kafe sahiplerinin isyan etmesine neden oldu. Bu dönemde 1500 lira devlet desteğinin yapılacağı ifade edildi. Ancak bu durumun yeterli olmasının mümkün olmadığı ifade edildi. Kısa çalışma ödeneği ile doğrudan gelir desteği ödemelerinin bu ay son bulmasının yeni bir krize davetiye çıkarması bekleniyor.

Esnaf Ayakta Kalmak için Daha Çok Destek Bekliyor!

Özellikle restoran ve kafeler için paket servis hizmetine geçileceğinin belirlenmesinin ardından bu durumun ‘sizin kapanmanızı istiyoruz’ olarak algılandığının altını çizen esnaflar devletten daha fazla destek beklediklerini dile getirdiler. İşverene verilen bir desteğin olmaması nedeniyle işletme sahiplerinin de büyük bir tükenmişlik sendromu içerisine girdikleri belirlendi. Paket servisin payının sadece yüzde 5 olduğuna dikkat çekilerek elde edilen ciro ile bir işletmenin döndürülmesinin mümkün olmadığı bir kez daha dile getirildi.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.