Eski Goldman Başkan Yardımcısı Çin Kripto Yasaklarının Sebebini Açıkladı

Eski Goldman Başkan Yardımcısı Çin Kripto Yasaklarının Sebebini Açıkladı

CNBC'nin Squawk Box programında konuşan eski başkan yardımcısı kripto paralarla ve Çin yasaklarıyla ilgili kayda değer çözümlemeler yaptı.

ABONE OL
11 Haziran 2021 17:50
Eski Goldman Başkan Yardımcısı Çin Kripto Yasaklarının Sebebini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CNBC’nin Squawk Box programında konuşan eski başkan yardımcısı kripto paralarla ve Çin yasaklarıyla ilgili kayda değer çözümlemeler yaptı.


Kissinger Associates’in şu anki Başkan Yardımcısı Robert “Bob” Hormats daha önce Goldman bünyesinde de görev almıştı. Hali hazırda yine Goldman benzeri bir şirkette çalışmaya devam ediyor. Çin hükümetinin Bitcoin madencileri üzerinde kurmaya çalıştığı baskının asıl sebepleriyle ilgili yorum yapan Hormats sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

CBDC İçin Kriptolar Yasaklanıyor

Hormats’a göre Çin kendi CBDC projesinin küresel ölçekte başarıya ulaşabilmesi için bu yasakları devreye sokuyor. Dolar karşısında güçlü bir Dijital Yuan doğurmaya çalışan Çin bu hedefine ulaşmak için kripto paraları da yasaklamak zorunda. Bu yasakların diğer sebebi ise ülkeden sermaye çıkışını kontrol altında tutmak, çünkü kripto paralarla sermaye çıkışı devletin denetimi olmadan çok hızlı ve basit biçimde yapılabiliyor. İran’da bu sebepten kripto paraların kullanımını Eylül ayına kadar yasaklamıştı.

Cin DCEP2Çin hükümetinin baskısıyla kripto para borsalarının kısıtlandığı ve Weibo gibi sosyal medya kuruluşlarının bu yasaklara destek verdiğini söyleyen Hormats başka bir neden daha öne sürüyor. Deneyimsiz yatırımcıların ülke ekonomisine büyük zararlar vermesinin de önlenmeye çalışıldığını söylüyor.

Dijital Yuan 1

Dijital Yuan ve Dolar Mücadelesi

Hormats küresel ölçekte piyasalara hakim olan Amerikan dolarının Çin’i endişelendirdiğini söylüyor. Bunun için gelecekte doğabilecek baskılardan kurtulmak ve USD’nin tahtını sallamak için Çin Dijital Yuan projesine stratejik olarak sarılıyor.

Dünya genelinde hakim bir para birimi oluşturmak isteyen Çin bunu Dijital Yuan ile yapabileceğine ikna oldu.

Çin’in attığı adımlar bu öngörüleri doğrular nitelikte, hükümet Bitcoin ve diğer kripto paralarla bunların madenciliğini kısıtlarken CBDC projesine hız veriyor.

Son derece kullanışlı bir dijital yuan oluşturmak isteyen Çin e-cüzdandan, manyetik kartlara kadar her türlü koşulda çalışabilen bir sistem oluşturmayı hedefliyor. Sadece Çin vatandaşlarının değil dünya genelindeki herkesin kolayca kullanabileceği (ve izlenebilen) bir Dijital Yuan hayali resmi olarak da saklanmıyor. Yaklaşan olimpiyatlarda Dijital Yuan’ın diğer ülke vatandaşları tarafından da kullanılması isteyen Pekin yönetimi çalışmaların hız veriyor. Birçok şehirde piyango veya başka şekilde pilot uygulamalar yapılıyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.