Esenboğa Elektrik Margün Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuruda Bulundu
  • ekoayrıntı
  • Borsa
  • Esenboğa Elektrik Margün Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuruda Bulundu

Esenboğa Elektrik Margün Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuruda Bulundu

Margün Enerji'nin halka arzı için, yüzde 100 bağlı ortaklığı bulunan Esenboğa Elektrik, KAP'a ön izin başvurusunda bulundu. Esenboğa Elektrik yaptığı açıklamalarda bir çok soruya cevap verdi.

ABONE OL
20 Nisan 2021 20:25
Esenboğa Elektrik Margün Enerji’nin Halka Arzı İçin Başvuruda Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Margün Enerji’nin halka arzı için, yüzde 100 bağlı ortaklığı bulunan Esenboğa Elektrik, KAP’a ön izin başvurusunda bulundu. Esenboğa Elektrik yaptığı açıklamalarda bir çok soruya cevap verdi.


Peş peşe gelen halka arz haberlerinin ardından Esenboğa Elektrik de harekete geçti. Yüzde yüz bağlılık bulunan ortağı Margün Enerji’nin halka arzının gerçekleşmesinin için KAP’a ön izin başvurusunda bulunuldu.

Esenboğa Elektrik, Margün Enerji’nin halka arzı konusunda birçok soruyu KAP’a yaptığı açıklamayla birlikte yanıtladı. İlk olarak aracı ve sorumlu kuruluş sorusuna Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş olarak cevap verildi. Yapılan açıklamanın devamı ise şu şekilde:

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, 19.04.2021 tarihinde Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. arasında “Halka Arz Aracılık Ve Satış Sözleşmesi” 19.04.2021 tarihinde imzalanmıştır.Kapa gönderilen açıklamada 310 milyon hisse senedinin 310 milyon Türk lirası değerinde ödenmiş sermayeye denk olduğuna yer verildi. Şirketin 3 Aralık 2014 tarihinde kurulduğu ve güneş enerjisi öncelikli olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının üzerinde çalışmalar yapıldığına dair sözler sar fedildi.

Esenboğa Elektrik şirketi tarafından KAP’a yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ve Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 15.04.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantılarında, Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka açılmasına ve bu kapsamda Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na ön izin başvurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 310.000.000 adet nominal paya karşılık 310.000.000 TL nakden ödenmiş sermayesi bulunmaktadır

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (www.margunelektrik.com.tr) 03.12.2014 tarihinde kurulmuştur. Şirket, başta güneş enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik elde etmek için yurt dışında proje geliştirme, EPC, işletme – bakım, elektrik enerjisi üretimi ve üretilen elektrik enerjisinin satışı konusunda faaliyet göstermektedir.

Şirket, 2019 yılının son çeyreğinde, Nevşehir, Yozgat, Bilecik ve Afyon’da 22,35 MWp gücünde güneş elektrik santrali satın alımı gerçekleştirmiş, 2020 yılının son çeyreğinde ise Afyon ilinde 12,27 MWp güneş elektrik santrali alımı ile Ankara ilinde toplam 10,29 MWp gücünde güneş elektrik santrali alımı yapmıştır. Şirket 2021 yılına gelindiğinde Ankara ilinde kurulu olan 11,44 MWp güneş elektrik santrali alımı ve en son olarak da 12.03.2021 tarihinde Konya, Antalya, Ankara, Eskişehir, Adana ve Muğla illerinde 61,68 MWp güneş elektrik santrali alımı yaparak mevcut kapasitesini 118,03 MWp gücüne çıkarmıştır. Toplam yıllık elektrik üretim miktarının yaklaşık 190.096.750 kW/h olması beklenmektedir. Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin; yurt içi ve yurt dışı güneş elektrik santrali proje geliştirme ve müteahhitlik hizmetleri haricinde, yalnızca güneş elektrik santrali yatırımlarından yaklaşık 25.282.868 USD yıllık toplam satış geliri ve 23.580.000 USD net gelir elde etmesi öngörülmektedir.

Elektrik satışlarının tamamı, 5346 ve 6094 sayılı kanunlarla belirlenmiş Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında, devlet alım garantisi ile 13,3 USDcent/kWh fiyat ile gerçekleşmekte ve bu alım garantisi santrallerin geçici kabul tarihinden itibaren 10 yıl süre ile devam etmektedir.

2020 yılında Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., yurt dışı proje geliştirme ve müteahhitlik faaliyetleri kapsamında 2 farklı proje için İtalya’da toplam 61 MWp Güneş Elektrik Santrali proje geliştirilmesi ve kurulumu amacıyla anahtar teslim esaslı KDV dahil 65.431.000 Avro toplam bedelli sözleşme imzalamıştır. Şirket bundan sonraki süreçte de gerek yurt içi yatırımları gerekse yurt dışında proje geliştirme, EPC ve işletme-bakım hizmetleri ile hem kendisi hem müşterileri adına gerçekleştireceği güneş enerjisi santrali yatırımları için faaliyetlerini sürdürecektir.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir