Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu

ABONE OL
16 Mart 2021 01:39
Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalarda Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların kurallara yeterince uymadığını belirterek “Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların ve yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.


Kabinesi toplantısı 3 saat boyunca devam etti. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum” diyerek illerdeki mevcut uygulamaların bir süre daha sürdürme kararı alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarından satır başları şöyle:“Son 7 – 8 yıldır ülkemizin önünden hiç eksilmeyen siyasi sosyal ekonomik tuzaklar bize büyük ve güçlü Türkiye’nin önemini tekrar tekrar göstermiştir. Bu saldırıların gerisindeki sinsi niyetlerden birinin de Türkiye’yi eskiden olduğu gibi tekrar kendi içine kapatarak enerjisini ve vaktini boşa harcayan bir ülke haline dönüştürmek olduğu açıktır.

Biz bu oyunu hemen fark ettik, dayatmalara eyvallah etmeyerek Türkiye 2023 rotasında tutmakta kararlı davranarak terör örgütlerinden kimi uluslararası kuruluşlara kadar bu senaryoda kullanılan oyuncuları birer birer devre dışı bıraktık. Milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendirirken sınırlarımızı güvenlik altına alacak adımları daha cesaretle attık.”

Yeni Reform Paketlerine Değindi

“Türkiye bu şekilde diz çöktüremeyeceklerini görenlerin diplomasi ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdıkları kuşatma çabalarını da reform gündemimize hız vererek boşa çıkardık. Milletimizin taleplerine ve beklentilerine uygun olarak zaten yürütmekte olduğumuz çalışmaların kapsamlı reform paketleri ile demokratik ve ekonomik zaferlere dönüştürecek programlar geliştirdik. Gençlerimizin üzerinde 2053 vizyonlarının inşa edebilecekleri büyük ve güçlü Türkiye’yi miras bırakmakta kararlıyız. Bu çerçevede son dönemde yeni reform paketleri ile milletimizin huzuruna çıkıyoruz.”

Kısa Çalışma Ödeneği Mart Ayında Son Kez Ödenecek

“Salgın döneminde kısa çalışma ödeneğinin kapsamını genişlettik, şartlarını kolaylaştırdık. Bu dönemde 3 milyon 700 bin çalışanımıza 30 milyar TL’yi bulan tutarda kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı mart sonunda bitiriyoruz. Ücretsiz izne çıkarılan 2 milyon 500 bin çalışanımıza 10 milyon TL’ye yakın nakdi ücret desteği ödedik. İşsizlik ödeneği kapsamında 1 milyon kişi 5,5 milyar TL ödeme gerçekleştirdik. Normalleşme desteği ile 3.6 milyar TL’den fazla prim mahsuplaşması imkanı sağladık.”

Milletimiz Rehavete Kapılıyor

“Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranarak bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirleri muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ve ülkemizi bu musibetten kurtarma mücadelemize destek vermelerini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.