EPDK, Akaryakıt Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Anlattı

EPDK, Akaryakıt Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Anlattı

ABONE OL
9 Mart 2021 13:40
EPDK, Akaryakıt Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz haftalarda birçok akaryakıt dağıtım şirketinin, devlet önerisi olmadan gizli fiyat artırımına gittiği tespit edilmişti. Tespit edilen firmalar hakkında yasal işlem EPDK tarafından başlatıldı. Yaşanan olayın ardından EPDK, akaryakıt alımı yapan vatandaşlar için dikkat edilmesi gereken hususları içeren bir açıklama yayınladı.


Akaryakıt kalitesi tüm istasyonlarda aynı

EPDK yayınladığı, “Akaryakıt alırken dikkat” başlıklı infografikte, Türkiye’deki akaryakıt kalitesinin tüm istasyonlarda aynı seviyede olduğunu dile getirdi. İstasyonların belli bir standart kapsamında açılabildiğini, bu nedenle lisansı bulunan bayilerde satışı yapılan akaryakıt kalitesinin her şehirde aynı olduğunu belirtti.

Vatandaşların akaryakıt alırken 1 kuruş da olsa ucuz yeri tercih etmesinin, ekonomiye 300 milyon lira katkı sağladığına dikkat çeken EPDK, “Akaryakıtta markayı değil, ucuz olanı seçin” şeklinde tavsiyede bulundu.

 Akaryakıtta Avrupa’da en kaliteli ülkeyiz

Vatandaşların bilgi edinmesi amacıyla yayınlanan infografikte, Avrupa’nın kalite bakımından en iyi akaryakıtının Türkiye’de bulunduğu iletilmiş. Bayiiler arasından yaşanan fiyat farklarının ise, akaryakıt ham fiyatından değil, şirketler arasındaki rekabet, maliyet yapıları ve mevcut ticaret hacmine bağlı olarak değişiklik gösterdiği aktarıldı.Akaryakıt alırken dikkat

Akaryakıt alırken dikkat

Herhangi bir istasyondan alınan yakıt kaynaklı bir zarar oluşursa oluşan zarar, bayii tarafından karşılanmak zorunda. Akaryakıt istasyonuna, oluşan zararın bedeli ve ispatı ile başvuru yapılabilir. İletilen başvurunun yanıtsız kalması halinde ise EPDK sistemine, zararı beyan eden fiş ya da fatura  belirterek, internet üzerinden yeni başvuru oluşturulabiliyor.

İki yıldır kullanımda olan sisteme geçen yıl 124 şikayet yapıldı. Açıklanan şikayet sayısı, ortalama 195 bin 620 araçta bir şikayete denk geliyor.

Ocak ayı Türkiye İstatistik Kurumu raporunda, ülkemizde toplam kayıtlı 24 milyon 256 bin 741 araç bulunduğu belirtilmişti.

Akaryakıt firmaları fiyatlara gizli zam uyguladı

Geçen hafta içi yapılan EPDK yazılı açıklamasına göre, fiyatlarda herhangi bir artış olmamasına rağmen, haksız fiyat artışı yapan akaryakıt istasyonlarının tespit edilip, inceleme başlatıldığı paylaşılmıştı.

Konuyla ilgili EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şu açıklamayı yaptı:

“Eşel mobil sistemimin devrede olmasını fırsat bilinerek, tüketici mağduriyetlerinin oluşmasına, sektörün zehirlenmesine asla göz yummayız. EPDK olarak kar oyunlarına izin vermeyeceğimizi söylemek istiyorum. Büyük hacimli bütün dağıtım şirketlerinde bilgi istedik ve tespitlerimiz doğrultusunda bazı şirketlere inceleme başlattık.

Elbette burada incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zararı dokunan şirketler. Hem akaryakıt tüketicilerini hem de mevcut sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanma konusunda bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kar oyunlarına kalkışan, gizli zamlar yapan başka şirketler bulunuyorsa, en kısa sürede onları da tespit ederek gerekli adımları atacağız.”

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.