Enflasyon zammı memur ve emekli maaşlarını kötü etkiledi

Enflasyon zammı memur ve emekli maaşlarını kötü etkiledi

ABONE OL
4 Mart 2021 21:20
Enflasyon zammı memur ve emekli maaşlarını kötü etkiledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memur ve emeklilere yılbaşında verilen zam bir nebze olsun milyonlarca kişinin yüzünü güldürmüştü. Ancak sonrasında gelen enflasyon zammı ve bu zammın genel olarak vatandaşa yansıyor olması işlerin boyutunu tamamen değiştirdi. Reel zamları alamayan çalışanlar ise enflasyon zammının hayata geçmesi ile birlikte adeta eksi bakiyeye geçmiş oldular.


Yılın ilk iki aylık döneminde enflasyon zammının detaylarına bakıldığında yüzde 2.6 oranında gerçekleştiği belirlendi. Bu durumda memur ve memur emeklisi için yılın ilk yarısında yüzde 3 oranında zam verilmişti. Enflasyon zammı ve bunun yanı sıra verilen zam miktarı karşılaştırıldığı zaman adeta eridiği belirtildi.

Emekli ve Memurun Zamları Enflasyonla Birlikte Eridi!

Yapılan değerlendirmeler sonrasında memur ve emekliye verilen her 100 liralık zammın bu süreçte enflasyon zamları ile birlikte eridiği ve ellerinde hemen hemen hiçbir şeyin kalmadığı belirtildi. !00 liralık zam üzerinden enflasyon oranlarına giden tutarın 86 lira 66 kuruş olduğu belirtildi.Ocak ayında verilen zamlarda en düşük memur maaşına ortalama 114 liralık bir zam yapılmıştı. Enflasyon oranlarının bu zammın içerisinden çıkarılmasının ardından memurun ve emeklinin eline sadece 15 lira 25 kuruş kaldı. Bununla birlikte işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerine yeni yılda reel bir zam verilmediği göz önünde bulundurulduğu zaman alınan maaşın eksi bakiyeye düştüğü tespit edildi. Bu durum verilen zamların ortaya çıkan enflasyon oranları ile karşılaştırıldığı zaman bir değerinin olmadığını da gözler önüne seriyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.