Enflasyon zamlarından sonra maaşlara verilecek zam farkı belli oldu mu?

Enflasyon zamlarından sonra maaşlara verilecek zam farkı belli oldu mu?

ABONE OL
4 Mayıs 2021 14:42
Enflasyon zamlarından sonra maaşlara verilecek zam farkı belli oldu mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılın ilk dört aylık döneminde enflasyon farkları iyiden iyiye kendisini göstermeye başladı. Gelen enflasyon zamları karşısında emekli ve memur maaşları hızla erimeye başladı. Bunun üzerine özellikle emekli aylıklarının hızla erimesi bu durumun maaşlara nasıl yansıtılacağı konusunda heyecana neden oldu. Memur ve memur emeklileri için Ocak ayında toplu zam sözleşmesi gerçekleştirilmişti. Toplu zam sözleşmesinin ardından belirlenen zam miktarını alacak olan emeklilere aynı zamanda zam farkının verileceği belirtildi.


Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tüketici fiyat endeksleri göz önünde bulundurulduğu zaman Nisan ayı enflasyon zammı belli oldu. Nisan ayı enflasyon oranının yüzde 1.68 oranında arttığı tespit edildi. Yıllar içerisinde yapılan incelemeler sonrasında 2005 yılından bu yana Nisan ayı enflasyon oranının en fazla geldiği üçüncü dönem olduğu ifade edildi.

Enflasyon Zammı Maaşları Nasıl Etkileyecek?

14 1

Enflasyonun artması ile birlikte Temmuz ayında verilecek zamlar sonrasında nasıl bir yol izleneceği merak konusu oldu. İlk altı aylık dönemde enflasyon oranının yüzde 6.43 oranında gerçekleşmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklileri aynı şekilde zam alacaklar. Memur emeklileri için ise durum biraz daha farklı olacak. Bu dönemde memurlara verilecek zam miktarının enflasyon oranının yüzde 3 oranını aşması halinde eklenerek yansıtılacağı ifade edildi. Tahminler çerçevesinde enflasyon oranının altı aylık dönem için yüzde 6.43 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Her durumda emeklilerin maaşlarında enflasyon zammı çerçevesinde bir artış yaşanması bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir