DOLAR

8,1550

0.27%
EURO

9,7089

-0.14%
ALTIN(gr)

457,21

-0,42%%
BİST 100

1.393,24

-1.65%
En pahalı elektriği esnaf ödüyor

En pahalı elektriği esnaf ödüyor

ABONE OL
6 Nisan 2021 08:45
En pahalı elektriği esnaf ödüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik faturaları gelen zamanlarla birlikte yeni sorunları beraberinde getirmeye devam ediyor. Son açıklanan elektrik tarifeleri ise özellikle esnafın belini büktüğünü açıkça ortaya koymaya devam ediyor. Kilovatsaat olarak düşünüldüğü zaman en fazla elektriği esnafın ödediği belirtildi. Yapılan incelemeyi ve hesaplamayı ise TÜİK ile EPDK’nın yaptığı belirlendi.


Esnafın kilovatsaat başına ödemiş olduğu ücretin bu süreçte1.05 lira olduğu belirlendi. Meskenlerde ise bu rakam 0.79 lira olarak açıklandı. Sanayide kilovatsaat başına ödenen miktar ise0.88 lira olarak belirlendi. Esnaf pandemi nedeniyle ekonomik bir kriz içerisine girmişken pahalı elektrik tartışmaların tam ortasına yerleşmiş oldu.

Esnaf En Yüksek Tüketimden Şikayetçi

Sayaç sayıları incelemeye alındığı zaman Türkiye’de bulunan mesken abonelerinin sayısı da giderek arttı ve şimdilerde 37.8 milyon olarak açıklandığı belirlendi. Ticarethanelerin sayısı ise bu oranı izlemeye devam ediyor. 7.1 milyon adet olarak belirlendiği açıklandı.

Türkiye’de üretilen elektrik miktarının büyük bir kısmının sanayi tesisleri tarafından tüketildiği belirtildi. Esnaf ve KOBİ’lerin de içerisinde bulunduğu bu süreç içerisinde geri kalan kısmın meskenler tarafından tüketildiği belirlendi. Buna rağmen en fazla faturanın esnaflar tarafından karşılanıyor olması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Esnaf pandemi döneminde ekonomik zorluk yaşarken çıkan yüklü elektrik faturaları konusunda endişe yaşamaya devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.