DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
En Çok Tercih Edilen Kripto Para Çeşitleri

En Çok Tercih Edilen Kripto Para Çeşitleri

ABONE OL
16 Mart 2021 14:03
En Çok Tercih Edilen Kripto Para Çeşitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto paraların günümüzde çok iyi bir yatırımcı aracı olarak görülmesi ile “en çok tercih edilen kripto para çeşitleri” de bir hayli araştırılmaya başladı. Eko Ayrıntı olarak sizler için bu listeyi derledik. Fakat en başta kripto paranın kısaca bir tanımını yapmak gerekiyor.


Kripto para birimleri herhangi merkez ya da kuruluşa bağlı değildir. Tamamen özel teknikler ile sanal bir ortamda üretilirler. Ekonomide döngüde sirkülasyonda olan paraların tam aksine, basımı olmayan kripto paraların değeri de dolaşımda olan fiziki para birimlerinden farklı bir şekilde belirlenir. Kripto paraların değeri çevresel faktörler ve politik olaylardan etkilenmez, talebe göre değerlenir ve devletler kripto paralara müdahalede bulunamaz.

En Çok Tercih Edilen Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde piyasada yer alan birçok kripto para çeşidi mevcuttur. Farklı türlerde ve değerlerde olan kripto para çeşitleri, talebe göre piyasa üzerinde hakimiyet kurar. 2021 yılı itibarıyla en değerli kripto para çeşidi Bitcoin isimli kripto paradır. Bitcoin diğer kripto para çeşitlerine göre piyasanın en değerlisi ve değerinin sürekli artması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Kripto para siteleri tarafından kontrolü sağlayan bu paralar, kripto madenciliği ile sanal ortamda üretilir.

1.  Ethereum

en çok tercih edilen kripto para çeşitleriEn çok tercih edilen, popüler kripto para çeşitleri listemizin ilk sırasında Ethereum bulunuyor. Bitcoin’in en önemli rakibi olarak görülen Ethereum da herhangi bir merkez ya da kuruma bağlı olmayan bir kripto para çeşidi. Ethereum tarafından özel olarak geliştirilen yazılımlar, on binlerce yeni altcoin’i, kripto para piyasasına kazandırmıştır. Kripto yakıt olarak tanımlanan Ethereum en çok tercih edilen kripto para çeşitleri arasında son yılların en gözdesi.

2. Ripple

en çok tercih edilen kripto para çeşitleri

En çok tercih edilen kripto para çeşitleri arasında son zamanların gözde kripto parası Ripple da yer alıyor. Küresel ödeme ağının oldukça hızlı çalışması sayesinde ön plana çıkan Ripple, diğer kripto para çeşitlerine göre de daha ucuz olması ile dikkat çekiyor. Tüm bölgelere sorunsuz para transferi gerçekleştirmenizi sağlayan Ripple, dünyanın pek çok yerinde sıklıkla kullanılıyor.

3. Dash

kripto para çeşitleri

Bitcoin biriminin altcoin’i olan Dash, en popüler kripto para çeşitlerinin başında geliyor. 2014 yılında piyasaya sürülen Dash, hali hazırda dünyanın pek çok yerinde tercih ediliyor. 2017 yılında yaşamış olduğu ciddi yükseliş ile birçok insana yüksek meblağlar kazandıran Dash, kullanıcı gizliliğini de üst düzeyde tutuyor.

4. Cardano

kripto para çeşitleri

2015 yılının henüz başında piyasaya adımını atan Cardano, diğer kripto para çeşitlerinden farklı bir protokol yürütüyor. Ayrı bir sanal cüzdan ve karta sahip olan kripto para çeşidi dünyanın pek çok bölgesinde aktif olarak kullanılıyor. Cardano ile cüzdandan kartınıza para gönderebiliyor ya da karttaki paranızı, kullanıcıların kullandığı diğer para birimlerine çevirebiliyorsunuz.

5. Bitcoin Cash

kripto para çeşitleri

Bitcoin’in devam niteliğinde piyasaya sürülen Bitcoin Cash, 2017 yılında karşımıza çıktı. Piyasaya girdiği anda Bitcoin sahibi olan herkesin aynı anda Bitcoin Cash sahibi olması ile değeri aniden düştü. Çünkü Bitcoin Cash sahibi olan herkes, paralarını bir an önce satmak istedi. Bu da piyasadaki değerinde ciddi bir düşüş yarattı. Bitcoin’in de değerini düşürmemesi için kısa süre sonra Bitcoin’den ayrılan Bitcoin Cash, farklı birim haline getirildi.

Aynı Bitcoin’de olduğu gibi herhangi bir merkezden bağımsız olan Bitcoin Cash, ikili transfer konusunda da bir hayli kolaylık sağlıyor. Tüm bu özellikleri ile dünyanın pek çok ülkesinde aktif olan bu kripto para birimi, hali hazırda en çok tercih edilen kripto para çeşitleri arasında yer alıyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.