Edirne Ovası Modern Sulama Dönemine Geçiyor

Edirne Ovası Modern Sulama Dönemine Geçiyor

DSİ, Edirne Ovası'nda 78 bin dekarlık alanın modern sulamaya geçeceği müjdesini verdi. Bu gelişme ülke ekonomisine yılda 20 milyon lira katkıda bulunacak.

ABONE OL
31 Mart 2021 09:52
Edirne Ovası Modern Sulama Dönemine Geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSİ, Edirne Ovası’nda 78 bin dekarlık alanın modern sulamaya geçeceği müjdesini verdi. Bu gelişme ülke ekonomisine yılda 20 milyon dolar katkıda bulunacak.


DSİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum, yatırımlarla illerin bereketli topraklarını suyla buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yıldız, bu yıl yapımına başlanan Meriç Edirne Sulaması İnşaatı Projesi’nin önemine dikkati çekti.

edirne ovası20 milyon lira katkı sağlayacak

Projeyle Edirne Ovası’nda toplam 78 bin dekar alanın modern sulamaya açılacağını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

“Modern sulama sistemlerine göre inşa edilecek ‘Meriç Edirne Sulaması’nda, Meriç Nehri’nden 2 pompa istasyonuyla alınacak sulama suyunun, toplam 255 kilometre boru hattı döşenerek sulama alanında dağıtımı yapılacak. İlk aşamada 2021 yılı sonunda sulamaya açılması planlanan 19 bin dekar alan için borular sahaya indirilmeye başlandı. Projenin tamamlanmasıyla milli ekonomiye yılda 20 milyon lira katkı sağlanacak.”


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.