DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
E-Ticarette Satışı Artırmanın Yolları

E-Ticarette Satışı Artırmanın Yolları

ABONE OL
5 Mart 2021 21:29
E-Ticarette Satışı Artırmanın Yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanların en çok tercih edilen ticaret ağı olan E-Ticarette Satışı Artırmanın Yolları konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği Kurucu Üyesi Projesoft CEO’su Bilgisayar Mühendisi Yüksel Eminoğlu, satıcılara e-ticarette satışı artırmak için 6 yöntem önerdi. Eminoğlu yaptığı açıklamada:


“Müşterileri site içinde izleyin, eksikleri görüp önlem alın, farklı ödeme yöntemleri kullanın, süreye bağlı indirimler tanımlayın, indirim ve kampanyaları şarta bağlayın ve farklı kargo opsiyonları sunun” dedi.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi, Projesoft CEO’su Bilgisayar Mühendisi Yüksel Eminoğlu, e-ticarette satışları artırmanın 6 yolunu anlattı. Dünya genelinde e-ticaret hızla yükselirken bunun satış rakamlara da yansıdığını söyleyen Eminoğlu, “Statista’nın verilerine göre, 2019 yılında dünyada 3.5 trilyon dolar olan e-ticaret cirosu, 2020 yılında 4.2 trilyona yükselirken 2021’de ise pandeminin de etkisiyle 5 trilyon doları aşması bekleniyor. E-ticaret istatistikleri daha detaylı incelendiğinde 1 milyon civarı e-ticaret sitesinin senelik bin dolar ve üstü ciro yaptığı görülüyor. Bu rakamlar, e-ticarette büyük bir rekabetin yaşandığı ve yarışın giderek daha da zorlaşacağı anlamına geliyor” dedi.

E-Ticarette Satışı Artırma Yolları!

Müşterileri site içinde izleyip, eksikleri görüp önlem alınmasını öneren Eminoğlu, “Sadece sitenize gelen kullanıcı sayısı ve satışı takip etmekle yetinmeyin, kategori, marka ve gerektiğinde de ürün bazlı dönüşümleri inceleyin. Bu işlem için kullanılan ücretsiz programlar, site içindeki arama, filtre tıklama, kategori, marka, ürün, sepet ve ödeme adımları gibi tüm aşamaları anlamlandıran bilgileri sisteminize gönderiyor. Yapılan bu analizler, e-ticaret siteniz için size eksik, hatalı veya düzeltilmesi gereken süreçler hakkında bilgi veriyor” ifadelerini kullandı.Müşteri Çekmenin Yolunu Öğrenin

Eminoğlu, “E-ticaretin etkinliğini artırmasıyla reklam ücretleri de yükseldi, sitelere trafik çekmenin maliyetleri arttı. Bu konuda yapabileceğiniz etkili yöntemlerden birisi de ‘landing page’ denen sitenizde kategoriye özel siteler oluşturmak ve burada görsel ve içerik olarak müşteriyi cezbetmek. Reklam verilen dijital mecralar, eğer reklam verdiğiniz sayfanın içerik puanı iyi ise size daha iyi fiyata reklam verme fırsatı sunuyor. Bu sayede onlarca mecraya reklam vermek yerine daha etkin bir bütçe ile içerik ve görsel olarak daha doyurucu bir sayfaya trafik çekiliyor bu da satış ve dönüşümü artırıyor” dedi.

Ödeme Yöntemlerini Farklılaştırın

Farklı ödeme yöntemlerini kullanılması gerektiğini anlatan Eminoğlu, “BKM tarafından paylaşılan rakamlara baktığımızda, Türkiye’deki e-ticaret alışverişlerinin yüzde 25’i sadece kredi kartı ile gerçekleşirken en büyük pay ‘kapıda ödemede’. Kapıda ödeme yönteminin çalışma şeklinden dolayı belli iş kollarında iade oranları da ister istemez yüksek olabiliyor. Yemek kartları ve ödül/puan sistemlerini sitenize entegre ettiğinizde oldukça iyi talep alındığını göreceksiniz. Bu yöndeki çalışmalar hem firmaların satışını artırıyor hem de bu şekilde hizmet veren site sayısı az olduğu için müşteri sayısı artıyor” diye konuştu.

İndirim Yapmadan Olmaz!

Müşteriyi sepete hızla gitmeye zorlayan kampanyalar için indirim öneren Eminoğlu, “Örneğin ‘ek yüzde 15 indirim için son 30 dakika’ gibi. Bu kampanyalar kararsız olan müşterilerin satın alma süreçlerini hızlandırıyor ve Google’ın paylaştığı yüzde 67’lik sepet terk oranlarında gözle görülür bir düşüş sağlıyor” dedi. 

Şartlı İndirim ve Kampanyalar Yapın!

Eminoğlu, “Günümüzde müşterilerin indirim kavramının olmadığı bir ürünü satın almak istemedikleri gözleniyor. Bu süreci bilen site sahipleri de her zaman bir indirim olgusu kullanıyor. Fakat bunu sadece indirim olarak değil bir sonraki alışverişe kaynak olarak da kullanabilirsiniz. ‘Örneğin, ‘X ürünü alana Y ürünü için yüzde 15 anında indirim ve bir sonraki alışveriş için de anında yüzde 15 indirim’ gibi bir kampanya, çok etkili olabilecek uygulamalardan biridir” dedi.

Kargolama Yöntemi Çok Önemli!

Milyonlarca müşterisi olan e-ticaret devlerinin yaptığı çalışmalarda ortaya çıkan en önemli kriterlerden bir tanesinin de satın alma kararında kargo ücretinin etkisi olduğunu vurgulayan Eminoğlu, “Örneğin kimi büyük e-ticaret sitelerinin yaptığı gibi yıllık belli bir ücret karşılığı tüm sene ücretsiz kargo ve diğer birçok başka avantajdan faydalanma imkânı sunulabilir. Müşterilere daha yavaş ama ücretsiz kargo seçeneklerinin de sunulması alışverişi artıracaktır” diye konuştu.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.