Doları Olanlar Dikkat! Yükselişe Geçti

Doları Olanlar Dikkat! Yükselişe Geçti

ABONE OL
28 Mart 2021 21:11
Doları Olanlar Dikkat! Yükselişe Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz haftalarda dolar 6,91 TL’ye düşerken yönünü tekrardan yukarı doğru çevirdi. Bir iki hafta boyunca aşağı yönlü seyreden azalış, tekrardan yukarı doğru çıkarak yükselişe geçti. 7,5 TL barajını aşan dolar için çeşitli sinyaller veriyor. Piyasalardaki bu dalgalanma ile birlikte dolar satışı da bir hayli artış gösterdi. Mart ayının dalgalanması sonucu enflasyon yüzde 15.61 artış gösterirken, Nisan ayı süresince de tepe noktaya çıkacak. ABD tahvilli kurlarda hareketlilik yaşanırken borsaya sağlam adım atanlar kazanacak.


Doları Olanlar Dikkat! Yükselişe Geçti

ABD piyasasının hareketliliğiyle Mart ayında piyasanın oynaması doğal bir harekettir. Dolayısıyla yurt dışı piyasasındaki tarım dışı istihdamlar ve diğer gelirler, piyasayı bu şekilde dalgalandırmaktadır. Yine bakıldığında ABD’de tarım dışı istihdam şubat ayında 379 bin artış göstermiştir. Piyasalardaki beklenti ise 200 bin civarındaydı. Yüksek bir artış gözlemlendiğinde dolayı Mart ve Nisan aylarında dolarda yükselmeler beklenebilir.

Beklentileri bir hayli aşan tarım dışı istihdam gelirlerinin yanı sıra 10 senelik ABD tahvil faiz oranı ise 1,62 ve şuanda da en yüksek rakamları gördü. Borsa haftayı 1,541’den tamamladı. Dolar kuru an itibariyle 7,54, faiz 16.01 ve gram altın ise 411 TL değerinden işlem gördü. İçeride enflasyon durumu gözükürken yurtdışında ise ABD kaynaklı gelirler yatırımcılar için bir tehdit kaynağı haline geldi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.