Dolar/TL’de yükseliş hızlandı

ABONE OL
11 Aralık 2020 11:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Perşembe gününü 7.8841 seviyesinden kapatan dolar/TL kuru, haftanın son işlem gününe sınırlı yükselişle başladı. Sonrasında ise yukarı yönlü seyrini sürdüren kurda yükseliş yüzde 1’i aştı


Bu hafta döviz kurlarında sınırlı bir yükseliş gözlendi. Geçen haftayı yoğun veri gündeminin ardından 7.8011 seviyesinden kapatan Dolar/TL , bugün sabah saatlerinde 7.90’ın üzerinde işlem gördü. Kurdaki yükseliş öğle saatine doğru hız kazandı.

Dolar/TL TSİ 11.30’da yüzde 0.99 artıda 7.9625 seviyesinden işlem gördü.

ABD dolarının önemli piyasa paraları karşısında değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (DXY), bugün sabah saatlerinde ekside seyrederken sonrasında yönünü yukarı çevirdi.Piyasanın yakından takip ettiği Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye ölçülü bir yaptırım kararı çıktı.

Bloomberg’in haberine göre zirveden AB liderleri hali hazırda iki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanının bulunduğu kara listeyi genişletme çalışması yapılmasına karar verdi. Bu kararla birlikte yaptırım listesine daha fazla Türk vatandaşı ve potansiyel bazı şirket ile kamu kurumlarının girmesi mümkün olabilir.

Bir diğer önemli konu ise ABD’nin Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alımına yönelik planladığı yaptırımlar.

Bloomberg’in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Michael Pompeo tarafından tavsiye edilen önlemler paketini imzaladı. Kaynaklar yaptırımların neleri içerdiğine dair bilgi vermedi.

Kaynak:BloombergHTEn az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.